Vincekova rez vinske trte
V treh slovenskih vinorodnih deželah po stari navadi vsako leto simbolično pričenjajo z rezjo vinske trte ob različnih datumih. V večjem delu Slovenskih goric, Haloz, Prekmurja, pa še kje, je to na dan sv. Vincenca, 22. januarja, ki je zaščitnik vinogradov in vinogradnikov.
Običaj so zaznamovali tudi člani Vinogradniško sadjarskega društva (VSD) Filovci, ki so na obronkih Goričkega, v Filovcih goricah, letos pripravili 3. Vincekovo rez ter z njo tudi sami naznanili, da se pomlad nezadržno približuje, in je napočil čas prvih opravil v vinogradih.
Gostitelj letošnje rezi, kjer se v vinogradu enega od njih zberejo člani upravnega odbora društva in vsak simbolično opravi nekaj rezi, najmanj tri, je bil Naci Gabor. Po tradiciji je na koncu vse gostil še v družinski vinski kleti. Brez njegove žene Olga kajpak tudi ta dogodek ni minil.
V upanju, da bo vinogradnikom in drugim kmetovalcem s tega območja, kakor tudi vseh drugih, letina bolj naklonjena in se lanska pozeba ne bi ponovila, niti jih prizadela kakšna druga vremenska »nevola«, so se potem družili ob domači hrani in žlahtni kapljici.
Z vincekovim je povezana tudi kopica ljudskih modrosti, dobro vinsko letino pa najbolj nakazuje sonce (Če na vincencevo sonce sveti, je čüda rujnoga vinca v kleti; Če na vincencevo sonce sije, dobro vino v čaše lije; Če na sv. Vincenca sonce peče, dosti vina v sode teče,..). Tega pa v meglenem opoldnevu na Filovskem bregu, kakor se imenuje eden od treh vinorodnih območij Filovskih goric ter kjer imajo Gaborovi vinograd, ni bilo opaziti. Tudi ledenih sveč ni bilo (Če na vincencevo od strehe kapla, čuda vina da).
Zbrani iz Filovcev, Bogojine in drugih sosednjih krajev kljub temu upajo na dober in kakovosten pridelek grozdja in vina.
V duhu tradicije so na vinsko trto tudi tu obesili klobase, kar naj bi pomenilo, da bo skozi vse leto dosti mesa in vina oziroma bo trta med letom tako obtežena z grozdjem. .