200 jajc na Slovenca
S pomočjo podatkov z državne statistike (Statistični urad Republike Slovenije, SURS) smo prišli do nekaj zanimivih podatkov.
Lani (2021) nam je v Sloveniji 1,4 milijona kokoši nesnic zagotovilo 97-odstotno samooskrbo z jajci (konzumnimi in valilnimi), kar pomeni, da so jih znesle okrog 440 milijonov, 10 milijonov valilnih in 340 milijonov konzumnih.
Po statističnih podatkih je lani prebivalec Slovenije v povprečju porabil 10,8 kilograma (konuzmnih) jajc, to je ob predpostavki, da eno jajce tehta 50 gramov, 216 jajc.
Tako samooskrba s komnuzmini jajci, kakor njihova potrošnja na prebivalca, je zadnjih 20 let konstantna: prva se giba v območju okrog 95 %, druga 10,5 do 10,8 kilograma. Njihova maloprodajna cena se je med vsemi živili v zadnjem letu podražila najmanj – za 3,5 %, v povprečju je za 10 jajc znašala cena 2,09 evra. Če bi primerjali ceno jajc februarja letos s tisto februarja lani, pa so njihove cene višje za 4,4 %. Za primerjavo: cene živali in živalskih proizvodov so bile v tem času višje v povprečju za 16,4 %, cene živalskih pridelkov so se zvišale za 14,5 %, cena mleka se je pri pridelovalcu dvignila za 16,9 %, cene rastlinskih pridelkov pa so bile višje v povprečju za 26,0 %. Povprečna cena krompirja se je v primerjavi s februarjem 2021 podvojila. Višje so bile tudi cene sadja in vina, po drugi strani pa so se pocenile zelenjadnice, in sicer v povprečju za 5,4 %.
Podatek o potrošnji konzumnih jajc kaže količino, ki je prebivalcem Slovenije v enem letu na razpolago in ne pomeni dejansko porabo. Pri tem je treba upoštevati, da so v to številko zajete tudi izgube in spremembe zalog na ravni trgovine na drobno in končnih porabnikov. Po oceni je namreč letna poraba jajc precej nižja, na prebivalca le okrog 100 kosov.