8. SOBRA zaprla vrata
Na skoraj 17.000 kvadratnih metrih sejemskih in 25.000 kvadratnih metrih demonstracijskih površin je bilo minule tri dni moč videti najsodobnejšo oborožitev in opremo, transportna sredstva, elektronsko in optično opremo, informacijsko, komunikacijsko in laboratorijsko tehniko, opremo za osebno zaščito ter pripomočke za zaščito in reševanje ob poplavi, požaru in potresu.
Ob poslovnih razstavljavcih so se Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije, Slovenska vojska, Policija, Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje ter Gasilska zveza Slovenije predstavili s strokovnimi razstavami in posveti, s svetovanji obiskovalcem, dinamičnimi predstavitvami in izobraževalno – družabnimi prireditvami.
Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije je na sejmu pripravilo več aktualnih strokovnih srečanj, okroglo mizo, panelno razpravo, posvet o kontrolnih režimih pri prometu s civilnim in vojaškim orožjem in blagu dvojne rabe.
Slovenska vojska je predstavila oborožitev, opremo in vozila, vojaške poklice in možnosti vključevanja v svoje vrste. Obiskovalci so se lahko zapeljali z vojaškimi vozili, streljali z zračno puško, se preizkusili v plezanju na plezalni steni, poskusili enolončnice iz vojaškega kotla, uživali v nastopih Orkestra slovenske vojske, spremljali nastope Slovenske garde, predstavitve opreme in vojaških veščin slovenskih vojakov ter osebno čestitali uspešnim športnikom Š
športne enote Slovenske vojske. Za otroke je bilo poskrbljeno v otroškem kotičku. Slovenska vojska pa je predstavila tudi mednarodno vojaško vajo DRM2EX, ki bo potekala v mesecu oktobru na več lokacijah po Sloveniji.
Policija je predstavila vozila in opremo svojih rednih, posebnih in specialnih enot. S spretnostno vožnjo so navduševali policisti motoristi. Na ogled je bila razstava o zgodovini milice in policije. Obiskovalci so spoznavali praktične postopke in prvine samoobrambe, preizkusili očala za simulacijo stanja alkoholiziranosti in alkotest ter si pri kriminalističnem tehniku ogledali odkrivanje prstnih odtisov in sledi kaznivih dejanj. Mladim so svetovali glede zaposlovanja v policiji, še mlajši so lahko svoje prometno znanje preizkusili na otroškem prometnem poligonu.
Uprava RS za zaščito in reševanje je prikazala svojo organiziranost, dejavnosti, opremo ter operativne sestave društev in drugih nevladnih organizacij, ki sodelujejo pri nalogah zaščite, reševanja in pomoči ob naravnih in drugih nesrečah. Kot odgovor na podnebne spremembe so izpostavili novosti in dobre prakse s področja ozaveščanja, preventive, zaščite, reševanja in pomoči, ocenjevanja škod po naravnih in drugih nesrečah, sistema opazovanja, obveščanja in javnega alarmiranja, informacijsko-komunikacijskega sistema, usposabljanja, področja osebne in vzajemne zaščite, raziskav in razvoja ter mednarodnega sodelovanja. Za najmlajše so organizirali izobraževalne lutkovne predstave.
Gasilska zveza Slovenija pa je predstavila organiziranost, enote, opremo, delo z mladimi in preventivno dejavnost. S svojimi strokovnimi službami je pripravila različne preventivne delavnice in predstavitve varnega dela z motorno žago. Organizirala je strokovni posvet komisije za nevarne snovi »Plinovodna omrežja in interveniranje«. V soboto je v njihovi organizaciji potekalo tekmovanje gasilskih dvojic »Fire Combat«, v sodelovanju z Upravo RS za zaščito in reševanje ter združenjem slovenskih poklicnih gasilcev pa tudi tekmovanje Gasilskih enot širšega pomena.
Ob koncu sejma je Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma poudaril, da so letošnjo SOBRO izvedli v izrednih razmerah. »Nad nami so viseli epidemija in ukrepi, ki so nas postavljali pred nove izzive. Prepričan sem, da se je splačalo vztrajati pri organizaciji tega sejma, saj se je prav v tem času pomembno zavedati, kako pomembne so institucije, ki nam zagotavljajo obrambo, varnost, zaščito in reševanje.«