Bogastvo izseljenske kulturne dediščine se je vrnilo
Cerkveni predmeti in dokumenti naših izseljencev iz najbolj prekmurskega dela ZDA poslej v Murski Soboti.
Slovenska evangeličansko-luteranska cerkev sv. Ivana v mestu Bethlehem v Pensilvaniji v ZDA, ki so jo v začetku 20. stoletja (1916) zgradili prekmurski izseljenci (ti so se s trebuhom za kruhom v Novi svete množično izseljevali konec 19. in vse do sredine 20. stoletja), ter v njej več kot sto let ohranjali cerkveno in kulturno dediščino, vključno z maternim prekmurskim jezikom, je bila zaradi zmanjšanja članstva in visokih stroškov vzdrževanja leta 2023 prodana Lehigh univerzi. Njihova cerkvena občina pa se je združila z drugim v tem okolju prisotnimi krščanskimi cerkvenimi občinami.
Po zaprtju cerkve so v njej ostali bogati dokumenti in drugi predmeti, zanimivi za razumevanje in poznavanje njihove zgodovine. Po spletu srečnih okoliščin in po zaslugi številnih je odbrani del gradiva končal in se bo trajno hranilo v »stari domovini«, v Murski Soboti.
Po doslej znanih podatkih se je v letih med 1893 in 1924 v Betlehem izselilo okoli 7000 Prekmurcev.
Odbrano in poslano
Kot je znano, je pred zadnjim bogoslužjem v omenjeni cerkvi, 24. marca 2023, jezikoslovka in domoznanka dr. Klaudija Sedar z Zavoda Primoža Trubarja in s podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter MO Murska Sobota odpotovala v Betlehem z namenom, da v arhivu cerkve sv. Ivana pregleda cerkveno gradivo, odbere del za Slovenijo in ga popiše, predvsem pisno dediščino v prekmurščini.
Dokumentarno gradivo.
Kot je povedala Sedarjeva, je pregled gradiva potekal ob prisotnosti članov tamkajšnje cerkvene občine, ki so za rojake v Sloveniji namenili tudi nekatere druge predmete: cerkveno posodje, umetniške slike, prvi krstni kamen,… Odbrano gradivo za Slovenijo se je zapakiralo v zaščitne folije in škatle ter julija lani je prispelo na sedež škofijskega urada v Murski Soboti.
Kot je bilo načrtovano, so ga potem nekaj mesecev pozneje v Evangeličanskem centru Murska Sobota, ki stoji tik ob evangeličanski cerkvi s priložnostno razstavo predstavili javnosti. Dogodek, ki ga je pripravila in v celoti projekt s svojim zavodom vodila slovenska evangeličanska Cerkev, je naletel na veliko odobravanje in zanimanje.
Krstni kamen iz betlehemske cerkve pa so kmalu po prispetju pošiljke trajno namestili v predprostoru evangeličanski cerkvi Martina Luthra v Murski Soboti.
Pomembno ohranjati vez s Slovenci v tujini
Ob tem dogodku sta zbrane uvodoma nagovorila škof slovenske evangeličanske Cerkve mag. Leon Novak ter podpredsednik Vlade RS in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon. Slednji je poudaril, da so s tem dejanjem v Sloveniji storili veliko delo za ohranjanje izseljenske kulturne dediščine.
Škof je orisal začetke delovanja cerkvene občine v Bethlehemu, njihovo prizadevanje za nadaljevanje verske tradicije v maternem jeziku, sodelovanje Evangeličanske cerkve v Sloveniji s cerkveno občino v Bethlehemu, v omenjeni cerkvi pa je pred slabima dvema letoma sodeloval tudi pri zadnjem bogoslužju.
Minister Arčon je še dodal, da se premalokrat zavedamo, kakšne dragocenosti imamo zunaj meja, zato je pomembno ohranjati vezi s Slovenci, ki živijo izven domovine.
Razstavo z naslovom Spomenek v štirih sklopih na podlagi prepeljanega gradiva iz ZDA (pisne kulturne dediščine in cerkvenih predmetov), je izčrpno predstavila dr. Klaudija Sedar.
Ob razstavi je bil v slovenskem in angleškem jeziku izdan dvojezični katalog.
Izjemen odziv
Razstave se je udeležilo več sodelavcev urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, do pred kratkim generalna konzulka RS v Clevelandu Alenka Jerak, prvi predsednik Milan Kučan, minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek, župan MO Murska Sobota mag. Damjan Anželj, nekdanji župan MO Murska Sobota, častni občan Betlehema in leta 1996 podpisnik listine o pobratenju med Mursko Soboto in Betlehemom Andrej Gerenčer, predsednik Slovenske izseljenske matice dr. Boris Jesih in številni drugi.
Zanimanje obiskovalcev za razstavo je bilo veliko.
Kot so poudarili prireditelji, velja pri tem velikem in zahtevnem projektu veliko zahvalo za vsestransko podporo izreči Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu, njegovemu ministru Mateju Arčonu, nekdanji generalni konzulki v Clevelandu Alenki Jerak, MO Murska Sobota in drugim. »Ter seveda vsem iz Bethlehema, ki so gradivo namenili ter ga skrbno varovali sedaj in nasploh vsa ta leta. Vse to bomo skrbno varovali in hranili tudi mi,« je dejala dr. Klaudija Sedar in dodala, da bodo vsi predmeti in pisni viri dobili prostor v evangeličanskem centru. “Želja je, da se uredi izseljenska soba in da to potem ponudimo širši publiki, v smislu kulturno-verskega turizma.”