Damjan Jerič, novi direktor KGZS-Zavod Murska Sobota

Če bo dobil soglasje Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS), kar pa je zgolj formalnost, bo s 1. julijem letos položaj novega direktorja murskosoboškega zavoda zasedel dolgoletni specialist za agrarno ekonomiko Damjan Jerič.
V tajnem glasovanju na seji pred prazniki so mu namreč člani sveta zavoda od skupaj 9 glasov namenili sedem, njegov protikandidat, dosedanji direktor dr. Stanko Kapun, pa jih je dobil dva. Na javni razpis za novega direktorja, na katerega so se prijavili štirje kandidati, sta pogojem razpisa ustrezala prav Jerič in Kapun.
Damjan Jerič je na dosedanjem delovnem mestu delal več kot 30 let, KGZ Murska Sobota je njegov edini delodajalec. Leta 1991 je na zavodu začel kot pripravnik, potem se je specializiral v agrarno ekonomiko; na koncu je oddelek, ki ga je vodil, že štel devet članov. Z zadovoljstvom ter ponosom pove, da je oddelek širše prepoznan kot verodostojen projektni partner s področja kmetijstva; kandidatura za direktorja pa, da je njegov novi izziv.
»Na položaju direktorja imaš večje obveznosti, imaš pa tudi več možnosti za uresničitev idej,« je poudaril. Ob oddaji kandidature za direktorja je pripravil program dela po oddelkih in ga članom sveta pred glasovanjem tudi predstavil. Zagotovil je, da bo ta pred njegovim izvajanjem v prihodnjih tednih usklajen še z vodji oddelkov.
»Program v ospredje postavlja strokovno delo zavoda, ki se mora vedno bolj prilagajati trenutnim razmeram in situaciji v kmetijstvu, ki je namreč v turbulentnem obdobju, kot že dolgo ne,« je pojasnil in dodal, da na naše kmetije vedno bolj pritiska konkurenca iz tujine, s tem se bomo morali – če želimo zagotoviti primeren dohodek kmetij, čim višjo samooskrbo s hrano, poseljenost podeželja, kmetijsko krajino, hkrati pa ohranjati naravne vire – čim prej spoprijeti. Izzivov je še veliko, je priznal, od prilagajanja na klimatske spremembe, spoprijemanja s pojavom bolezni na rastlinah in pri živalih, nepredvidljivih razmer na trgu kmetijskih pridelkov in repromaterialov,…
»Naloga nas zaposlenih na zavodu je, da kot strokovni servis tem novim razmeram sledimo in da s svojimi storitvami ter strokovnim svetovanjem čim bolj kvalitetno in uspešno pomagamo kmetijam.«
Organizacija dela in uvajanje projektnega dela za celotni zavod pa da bo njegova prva naloga v novi vlogi.
Jeričevi iz Rakičana so poznani tudi kot vinogradniška kmetija s tremi hektarji vinogradov in 40 ari intenzivnih sadovnjakov.
