Hodi Celjski sejem v zelje Pomurskemu?

19 januarja, 2024
0
0

V to je prepričan predsednik uprave Janez Erjavec

Za sejemsko družbo iz Gornje Radgone je uspešno leto 2023, ki je bilo po koronskih omejitvah prvo »popolno«.

Na gornjeradgonskem sejmišču so lani pripravili troje sejmov – gradbeništva, kmetijstva in živilstva ter obrambe; po podatkih organizatorja se je na njih predstavilo 2.005 razstavljavcev iz 35 držav, pritegnili pa naj bi 131.500 obiskovalcev.

Pod okriljem njihovega največjega sejma, kmetijsko-živilskega, so opravili 8 mednarodnih strokovnih ocenjevanj kakovosti. 358 podjetij iz 17 držav je za ta namen prispevalo 1592 izdelkov.

Pomurski sejem je lani med drugim investiral v objekt leseni kozolec podnebnih sprememb ter v drugo infrastrukturo, precej pa je bilo vloženega denarja tudi v obnovo  po avgustovskih poplavah, ki sejmišču prav tako ni prizaneslo.

Aprila in avgusta

Sejemsko leto 2024 se bo začelo s sejmom lovstva in ribištva od 5. do 7. aprila, ko bo tudi razstava starodobnikov; sredi aprila (17. do 19.) mu bo sledil sejem graditeljsta MEGRA.
Osrednji kmetijsko-živilski sejem AGRA pa bo letos potekal med 24. in 29. avgustom, katerega težišče bo tokrat prehranska varnost, mladi in inovacije, digitalizacija in umetna inteligenca v kmetijstvu, ekološko in ohranitveno kmetijstvo, učinkovito gospodarjenje z gozdovi, prihodnost podeželja ter podnebne spremembe in vodni viri. Vse dni sejma – od sobote do četrtka, se bodo tradicionalno zvrstili poslovni in stanovski dnevi – od mladih kmetov in oračev, do podeželske mladine, čebelarjev, živilcev, govedorejcev, prašičerejcev in konjerejcev, do veterinarjev, semenarjev, sadjarjev, vinogradnikov, zadružnikov, zelenjadarjev in še česa. Svoje dneve na sejmu bodo tudi letos imeli KGZS, ZZS, zamejski Slovenci, avstrijski Štajerci in še kdo. Država partnerica bo tokrat Bolgarija. Pod okriljem agre bo tudi 9 mednarodnih strokovnih ocenjevanj kakovosti, med drugim bosta dve jubilejni – 50. vin in bienalni, 40. za embalažo.

Nepoštene poslovne prakse

Navkljub ustanovitvi Zbornice industrijskih sejmov in srečanj (ZISS) za njihovo usklajevanje terminov in programov, se še vedno dogaja, pravi predsednik uprave Pomurski sejem Janez Erjavec, da nekateri slovenski organizatorji enostavno prepišejo program nekega sejma in ga prodajajo kot svojega. »Tipičen primer takega nekorektnega početja je Celjski sejem. Pomurski sejem je poleg sejma AGRA razvil tudi druge sejme, kot so Sejem lovstva in ribištva, SOBRA, INPAK, GREEN, NATURO, MEDICAL in MEGRA. V to je bilo vloženih veliko energije in sredstev. Celjski sejem posega praktično v vse programe Pomurskega sejma,« je kritičen. »Najbolj očiten v zadnjem času pa je poseg v sejem LOV IN RIBOLOV, ki so ga Celjani najprej pričeli organizirati v bienalnem terminu, ko sejma v Gornji Radgoni ni bilo, letos pa so razpis sejma ponovili praktično v istem terminu kot poteka tradicionalni sejem lovstva in ribištva v Gornji Radgoni. Takega početja ne podpirata niti Lovska zveza Slovenije in ne Ribiška zveza Slovenije, ki bosta sodelovali na tradicionalnem sejmu lovstva in ribištva v Gornji Radgoni.«

»Najbolj očiten v zadnjem času pa je poseg v sejem LOV IN RIBOLOV, ki so ga Celjani najprej pričeli organizirati v bienalnem terminu, ko sejma v Gornji Radgoni ni bilo, letos pa so razpis sejma ponovili praktično v istem terminu kot poteka tradicionalni sejem lovstva in ribištva v Gornji Radgoni. Takega početja ne podpirata niti Lovska zveza Slovenije in ne Ribiška zveza Slovenije, ki bosta sodelovali na tradicionalnem sejmu lovstva in ribištva v Gornji Radgoni.«