Izredni prevozi s kombajni

31 oktobra, 2024
0
0

Konec avgusta smo pisali o problematiki dovoljenj za izredni prevoz (IP) s kmetijskimi in gozdarskimi vozili v javni cestni infrastrukturi (po državnih in občinskih cestah), saj – smo poudarili takrat – uporabnike oz. izvajalce prevozov motijo dolgotrajni postopk. Zanje je na osnovi vloge izvajalca (kmeta ali kmetijske gospodarske družbe) pristojna  Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo (Direkcija) infrastrukturnega ministrstva.

Pisali smo, da se glavnina problematike nanaša za premike s kombajni, ki jih mora – tako kot vsak IP -,  spremljati spremljevalno vozilo z ustrezno svetlobno signalizacijo in napisi, vse to pa mora biti tudi na kombajnu.  Vozniki zaradi nižjih stroškov za svoje premike običajno zaprosijo za dovoljenja za prevoz po občinskih in državnih cestah z daljšim, a omejenim obdobjem veljavnosti (za čas žetve), ne pa za več mesecev skupaj.

Brez dovoljenj

Vlogo za IP naslovijo stranke za prevoza po obeh kategorijah cest na Direkcijo, neodzivnost občin pa da je razlog, da vlagatelji na dovoljenja čakajo predolgo in velikokrat dočakajo želene dokumente, ko se žetev že konča. Glavni vzrok za to pa naj bi bili prepozno vloženi zahtevki za dovoljenja za IP, misleč, da bodo uporabniki do njih prišli v nekaj dnevih, kot je bilo to denimo prejšnja leta.

Zato ni presenečenje, da se kljub zavestnim kršitvam še vedno veliko prevozov kombajnov po naših cestah opravi brez ustreznih dovoljenj. Vzrok za to je lahko tudi, da spremljevalci nimajo potrebnih obnovitvenih usposabljanj, ki jih je potrebno opraviti vsakih pet let.

Z vrsto vprašanji smo se v času priprave članka obrnili na Direkcijo, odgovore nanje pa smo dobili po objavi našega članka. Tokrat povzemamo njihove odgovore.

Število dovoljenj

»Število dovoljenj za izredne prevoze 5.  kategorije (v nadaljevanju: dovoljenje), ki jih v enem letu izda Direkcija, je odvisno od števila prejetih vlog in vrste zahtevkov,« so odgovorili na Direkciji, koliko dovoljenj izdajo za IP s kmetijskimi in gozdarskimi vozili, koliko od tega samo za kombajne.

Potrdili so, da večino dovoljenj izdajo za večkratni prevoz za obdobje vsaj trideset dni, za enkratne premike kmetijskih in gozdarskih delovnih strojev iz ali do izhodiščne lokacije (državna meja, razstavno/prodajni prostor, servisna delavnica, sedež lastnika, garaža lastnika, …), pa le nekaj deset.   

LetoKombajniOstaloSkupaj
201510313116
202014421165
202115831189
202217532207
202317037207
2024 (do 30. 06.)  7235107

Število izdanih dovoljenj za IP 2015-2024 (vir: Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo)

Občine, (neupravičeni) grešni kozli

Na Direkciji so nam prav tako pojasnili, da dovoljenje za IP,  ki poteka samo po državnih oziroma hkrati po državnih in občinskih cestah, izdajo oni. »Kadar izredni prevoz poteka tudi po občinski cesti, se pridobi predhodno soglasje njenega upravljavca. Upravljavec občinske ceste izda soglasje v treh dneh od prejetja vloge in ga po elektronski poti pošlje Direkciji. Če upravljavec občinske ceste soglasja Direkciji ne pošlje v roku iz prejšnjega stavka, se šteje, da je soglasje dano,« so zapisali in dodali, da dovoljenje za IP, ki poteka samo po občinskih cestah, izda upravljavec občinske ceste, če občina z odlokom ne določi drugače.

S tem je zavržena teza nekaterih, da so vzrok za dolgotrajnost postopkov pri IP neodzivnost s svojimi prepozno izdanimi odločbami lokalne skupnosti.

Rok za izdajo upravne odločbe določa 222. člen Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP). Izdaja dovoljenja za izredni prevoz po javnih cestah spada med zahtevne upravne postopke. Pred izdajo dovoljenja je potreben poseben ugotovitveni postopek. Na Direkciji pravijo, da izdajo dovoljenje na podlagi popolne vloge praviloma prej kot v predpisanem roku (30 dni).

Na izdano odločbo ali dovoljenja za IP ima vložnik po navedbi  razlogov za pritožbo v 237. členu ZUP pravico vložiti pisno pritožbo, vendar  jih doslej Direkcija še ni prejela, tam pa tudi pravijo, da dovoljenja za IP kombajna največkrat izdajo za večkratni prevoz, za obdobje štirih mesecev.

Sezona izrednih prevozov

Kot pravijo,  Direkcija letno izda približno deset tisoč dovoljenj za IP po javnih cestah. Ker čas žetve običajno sovpada z letnimi vrhunci gradbene, turistične in kmetijske sezone, v tem času prejmejo največ vlog za izdajo IP, razpoložljiva ekipa, ki obravnava prejete vloge, pa je v tem času bolj obremenjena, zato se čas trajanja postopka do izdaje dovoljenja sorazmerno podaljša, še dodajajo. 

Direkcija med upravnim postopkom skladno z Uredbo o povračilu za izredne cestne prevoze odmeri zneske povračila IP po upravljavcih javnih cest in ugotovi vplačilne račune upravljavcev javnih cest ter o tem obvesti vložnika, ta pa je dolžan pred vročitvijo dovoljenja vplačati odmerjene zneske neposredno na določene vplačilne račune upravljavcev javnih cest in o  tem obvestiti Direkcijo, sicer se  pripravljenega dovoljenja ne  sme vročiti. Upravno takso za izdajo dovoljenja ureja Zakon o upravnih taksah (ZUT).

Da ne bi prihajalo do zamud

»Vložnikom svetujemo, da dovolj zgodaj vložijo popolno vlogo za izdajo dovoljenja in pred vročitvijo dovoljenja  Direkcijo čim  prej  obvestijo  o  izvršenih vplačilih povračila  za izredni  prevoz  po upravljavcih javnih cest. Če je mogoče, si sami pridobijo dovoljenja ali soglasja občin za prevoze po občinskih cestah. Če je mogoče, si pridobijo dovoljenje za večkratni prevoz z večmesečno veljavnostjo. S tem bodo razbremenili in skrajšali postopek za izdajo dovoljenja ter zmanjšali število upravnih postopkov,« so sporočili z Direkcije Republike Slovenije za infrastrukturo. Tako pri IP ni vse črno-belo.

(Fotografija: Marjan Dolenšek)