Kdo bo najboljši slovenski orač

30 avgusta, 2023
0
0

Na zemljiščih, s katerimi upravlja posestvo Grad Prestranek, bo posestvo v sodelovanju s KGZS-Zavod Nova Gorica in Centrom biotehnike in turizma Grm Novo mesto ter pod okriljem Zveze za tehnično kulturo Sloveniji (ZTKS) konec tedna pripravilo že 66. državno tekmovanje in 28. državno tekmovanje dijakov in študentov biotehniških šol v oranju. Omenjeni kraj na Notranjskem je prvič gostitelj tekmovanja na tej ravni.

 

Tekmovanje, na katerem se orači merijo v dveh kategorijah – s tekmovalnimi plugi krajniki in obračalnimi plugi, bo potekalo dva dni. Prvi dan, v petek, 8. septembra, se bodo po svečanem odprtju tekmovanja, ki bo ob 11.30, in povorki s traktorji na tekmovališče najboljši s predhodnih regijskih tekmovanj – uradno so potekali za Belo krajino, Ljubljano ter Prekmurje in Prlekijo, med 13. in 16.30 pomerilo v oranju na strnišču. Nasledni dan, v soboto, 9. septembra, pa med 10. in 13.30. uro še na ledini. Že dan prej, v četrtek, bo uradni trening tekmovalcev,  zvečer pa žrebanje štartnih številk. Na gradu bo v soboto ob 16.30 tudi razglasitev rezultatov.

Predvidoma bo nastopilo 14 ekip, v kateri bosta dva orača, v vsaki kategoriji eden.  

 

Že 66 let za popularizacijo oranja

Tudi koordinacija tega tekmovanja ima ZTKS, ki že več kot 70 let deluje na različnih področjih: razvija in popularizira znanstveno-raziskovalno delo in s številnimi projekti, tudi tekmovanji, dviguje raven tehnične kulture. Z organiziranjem tekmovanj oračev ta inštitucija že 65 let skrbi za popularizacijo te zemljiške operacije ter izvaja nalog na področju usposabljanja varne uporabe kmetijske mehanizacije. Svojo aktivnost je ZTKS doslej kronala tudi z uspešno organizacijo in izvedbo 56. svetovnega prvenstva, ki je bilo leta 2009 v Sloveniji.

Kot še poudarjajo na ZTKS, tradicijo tekmovanj v oranju ohranjajo z namenom, da se zagotovi in ohranja kontinuiteta kakovostnega oranja, saj je kljub vsemu  oranje še vedno pogoj za uspešno pridelavo poljščin.

Ob tekmovanju bodo organizatorji izdali  bilten s predstavitvijo tekmovanja in tekmovalcev, občin,  organizatorjev, sponzorjev. Bilten prejmejo vsi udeleženci in zainteresirani obiskovalci.

 

Spremljevalni program

Da bi bilo tekmovanje kar najbolj zanimivo za čim širši krog obiskovalcev, je tudi letos pripravljen bogat spremljevalni program.

Ob seji sveta za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Državnega sveta RS, se bodo v petek ob 9. uri v gradu začela strokovna predavanja na temo ohranja rodovitnosti tal, prisotnost mikotoksinov v krmi za živino, prikazano pa bo tudi merjenje zbitosti tal s sondo.

Oba dneva si bo mogoče ogledati Farmo Prestranek,  na voljo pa bo tudi jahanje za otroke. V petek ob 15. uri se bo v organizaciji Zveze kmetic Slovenije začelo državno tekmovanje žensk v spretnostni vožnji s traktorjem.

 

Najboljša dva orača, po eden iz vsake kategorije, se bosta prihodnjo leto udeležila svetovnega tekmovanja. Na lanskem državnem tekmovanju, ki je bilo v Jabljah pri Mengšu, sta bila zmagovalca Anton Filak iz Gribelj pri Črnomlju (Bela krajina) s plugi krajniki in Igor Pate iz Dolenjega Kamenja pri Novem mestu (Dolenjska) z obračalnimi plugi. Zato bosta sredi oktobra Slovenijo zastopala na svetovnem tekmovanju v Latviji. Mimogrede: po 18 letih naj bi bilo leta 2027 svetovno tekmovanje spet v Sloveniji.

Pričakovanja bodo že letos velika, saj je na lanskem svetovnem prvenstvu v Republiki Irski  Igor Pate  s  skupno 3. mestom osvojil prvo medaljo za Slovenijo.