Kmetija Vlaj iz Bodoncev na Goričkem
V Bodoncih, ki jih sestavlja več delov strnjenih naselij v občini Puconci na južnih obronkih osrednjega Goričkega, je kmetijstvo dobro razvito. Pomembno mesto zavzemajo tudi Vlajevi, ki so se zadnja leta uveljavili na področju dopolnilne dejavnosti, zlasti v ponudbi rastlinskih olj, najbolj bučnega.
Vzorno urejena domačija se nahaja v osrednjem delu vasi, ki mu pravijo Vlajoščarji (ime je dobil po priimku Vlaj, ki je bil v tem delu vasi pogost). Že od nekdaj so bili na tokrat predstavljeni kmetiji med večjimi, in tudi sedaj, ko ne živijo več samo od kmetijstva, so z 10 hektarji obdelovalne zemlje, dvema hektarjema travnikov in devetimi hektarji gozda med večjimi na gričevnatem Goričkem.
Preusmeritev kmetije
Nosilec kmetije Vlado se spominja, da sta nekoč oče Evgen in mama Zlatica obdelovala pet hektarjev njiv in imela dva hektarja gozda, med 17 glavami goveje živine v hlevu pa je bilo do sedem krav molznic. Ko je oče zbolel in je morala mama skrbeti zanj, so se preusmerili v poljedelstvo. »Ker od prodaje klasičnih pridelkov z njiv ni bilo neke dodane vrednosti, smo razmišljali, kaj storiti v tej smeri,« je Vlado pojasnil njihovo odločitev za pridelavo buč za olje in drugih neklasičnih kultur.
Danes v kolobarju kmetije, vključene v kmetijsko-okoljske ukrepe oz. intervencije KOPOP iz SN SKP 2024–2027, ob strnih žitih in koruzi vse večji delež zavzemajo buče za olje. Leta 2017 pa so na domačiji zgradili skladišče za bučna semena. Investicijo so speljali ob pomoči sredstev iz razpisa Programa razvoja podeželja, in sicer s Podporo za naložbe v pridelavo/trženje in/ali razvoj kmetijskih proizvodov.
Odvisno od kolobarja posejejo 3–4 hektarje oljnih buč. Kolobar so popestrili tudi s sojo in ajdo, letos pa so prvič na enem hektarju za namen olja začeli tudi s pridelavo sončnic.
Na domačiji, kjer se po službi dopolnjujejo v delu na kmetiji in z njo povezanimi dejavnostmi, živijo štiri generacije – gospodar Vlado z ženo Danico, Vladova mama Zlatica, hčerka Janja s partnerjem Mitjo, najmlajšo pa predstavlja njun sin Aleks, star dve leti in pol.
Bučno olje
Kot večina prekmurskih kmetij so tudi Vlajevi že od nekdaj pridelovali buče za olje za svoje potrebe, olje pa velikokrat podarili prijateljem in sorodnikom. Vlado se spominja, kako so potem vsi govorili, da je zelo dobro. »To je bil tudi razlog, da smo se leta 2011 odločili za registracijo dopolnilne dejavnost na kmetiji – pridelavo rastlinskih olj.«
Sčasoma se je krog odjemalcev njihovega bučnega olja vse bolj širil in dober glas o njeni kakovosti je dosegel marsikoga. Vse od začetka bučnice pražijo in iz njih dišeče olje stiskajo v oljarni Pojbič v Gornjih Petrovcih. Z njihovo storitvijo so zelo zadovoljni.
Z oljnimi bučami oz. z bučnim oljem so našli tržno nišo, s katero se lahko razvijajo in usklajujejo z obveznostmi v službah. Leta 2017 so prav v ta namen na domačiji zgradili skladišče za bučna semena. Investicijo so speljali ob pomoči sredstev iz razpisa Programa razvoja podeželja, in sicer s Podporo za naložbe v pridelavo/trženje in/ali razvoj kmetijskih proizvodov. Nekaj let zatem pa so butično trgovinico za prodajo na domu uredili z lastnimi sredstvi.
In v čem je skrivnost kakovosti njihovega bučnega olja? Vlado pravi, da je za to potreben dovršen postopek od setve do spravila ter do skladiščenja in končne predelave. »Zelo pomembno je, da je seme pravočasno pobrano, dobro oprano, posušeno, očiščeno in primerno skladiščeno. Pomembna pa je tudi predelava semena v sami oljarni.«
Solidna letina obeta
Vlado opravi večino strojnih opravil na njivi, vse bolj pa se tudi v to delo vključujeta hčerka in zet. V oceni letošnje letine pravi, da je bila ena boljših, saj za razliko od prejšnjih ni bilo težav z vznikom, pa tudi pridelek je bil kljub poletni vročini soliden, v povprečju od 800 do 1000 kilogramov suhega semena. Spremenili so tudi semenski izbor, saj so po sortah gleisdor in rustikal letos prvič posejali novo sorto leopold.
Vlado je pojasnil, da je količina pridelanega semena v veliki meri odvisna od vremena. »Buče so zelo občutljiva kultura. Čas sajenja naj bi bil od 1. do 14. maja, ker pa se je klima zadnja leta zelo spremenila, buče sadimo že po 20. aprilu. Zelo pomembno je, da je zemlja dobro pripravljena in segreta na 10 do 12 stopinj.«
Nekoč so tudi pri njih buče trebili ročno. Glede na obseg površin pa so se seveda odločili za strojno spravilo in vse ustrezne postopke za uspešno skladiščenje semena.
»Ker se zavedamo, da šteje samo kakovost, in da so za to potrebne tudi reference, se moraš nekako oceniti oz. stehtati,« je pojasnil odločitev, da svoja olja pošiljajo na različna ocenjevanja.
»Seme predelujemo sproti glede na povpraševanje. Tako je olje vedno sveže.«
Od Bodoncev …
Iz majhnega raste veliko, bi lahko zapisali za korake na ocenjevanjih kakovosti njihovega bučnega olja. Začeli so namreč z lokalnimi v okviru prireditve Praznik buč, ki ga že skoraj dve desetletji prireja Društvo podeželskih žena Klas v krajevnem vaško-gasilskem domu Bodonci. Morda je bila prav ta – še danes zelo cenjena prireditev – odskočna deska za njihovo tržno pridelavo.
Z ocenjevanji so dosegli silovit napredek. »Leta 2016 smo zaradi kakovosti in količin prejeli pravico do uporabe kolektivne blagovne znamke Krajinski park Goričko. Leta 2019 smo na mednarodnem ocenjevanju Alpe-Adria v Varaždinu prejeli zlato medaljo. Takrat je bilo ocenjenih 184 vzorcev, od tega 45 iz Slovenije in med slovenskimi smo prejeli najvišjo oceno. Leta 2021 pa smo prejeli zlato priznanje na festivalu Dobrote slovenskih kmetij na Ptuju,« uspehe do najbolj odmevnega doslej niza hčerka Janja. Ker končuje magisterij novinarskih študij, dobro ve, kako se v smislu informiranja streže tem rečem.
… do Bruslja
Začenši z letom 2022 so letos na največjem svetovnem ocenjevanju kakovosti živilskih izdelkov Monde Selection v Bruslju prejeli naziv International High Quality Trophy 2024 za trikrat zapored osvojeno zlato priznanje. To je v bistvu šampion ocenjevanja, prvi te vrste za bučno olje v Sloveniji.
Na tem tekmovanju se vsako leto v šestih kategorijah (hrana, pivo, voda in pijače, žgane pijače, prehrana in zdravje ter kozmetični izdelki) pomeri čez 3.000 živilskih izdelkov iz 90 držav, pojasni Janja. »Monde Selection je mednarodni inštitut za kakovost živil, ki ponuja globalno ocenjevanje potrošniških izdelkov. Vsak izdelek je individualno degustiran. Žirije, sestavljene iz vrhunskih strokovnjakov, si vzamejo čas za okušanje in analizo vsakega izdelka posebej, ne da bi jih primerjali.«
Zadnje osvojeno priznanje ni le preprosta nagrada, pač pa potrditev, da izdelek izstopa med konkurenco in da izpolnjuje visoke standarde kakovosti. »To priznanje daje tudi zaupanje potrošnikom, saj jim zagotavlja, da izdelek ustreza najvišjim merilom kakovosti in zanesljivosti,« z upravičenim ponosom pove Janja Vlaj.
»Vsa priznanja so dokaz, da na naši kmetiji delamo dobro ter s svojim delom, znanjem in izkušnjami pridelamo bučno olje najvišje kakovosti. Posebej smo ponosni, da so to prepoznali tudi strokovnjaki svetovnega merila.«
Tržne poti
Sogovornica je pojasnila, da večina prodaje izdelkov z njihove kmetije poteka v doma urejeni butični trgovinici, lepo pa je zaživela tudi njihova spletna prodaja. Kupcem so na voljo bučno olje, orehovo olje, pražena slana semena, ajdova kaša in od sredine decembra letos prvič tudi sončnično olje.
Če jim čas dopušča, so prisotni tudi na različnih sejmih in lokalnih stojnicah: Alpe-Adria, praznik kozjanskega jabolka, grajski bazar na gradu Grad na Goričkem … »Naše izdelke lahko najdete tudi v paviljonu Expano in v Hranilnici prekmurskih dobrot v Murski Soboti, na gradu Grad na Goričkem, na Lovenjakovem dvoru v Polani, v gostilni na Jasi in še kje,« našteje Janja. Dodaja pa, da na željo kupcev darilne pakete sestavijo z izdelki z njihove kmetije, lahko pa vanje vključijo tudi kakšnega od drugod. V tem predprazničnem času so iskani vsi izdelki, ki jih ponujajo, je pa bučno olje zagotovo tisto, kar je v vsakem darilnem paketu, je poudarila. »Stranke se odločijo za različne kombinacije poslovnih daril, nekateri za večja pakiranja, drugi za manjša. Trudimo se ugoditi vsem željam strank.«
Vlajevi se zavedajo, da je kakovost tisto, kar šteje, zato temu namenjajo veliko pozornosti.
Tudi društveno in družbeno aktivni
Kdor ima voljo do dela, si najde čas tudi za druge aktivnosti. Vlado je dolgoletni poveljnik v domačem gasilskem društvu in mentor številnih uspešnih tekmovalnih enot. Z njim se je na državnem nivoju uveljavila tudi ženska enota, katere članica je Janja. V prejšnjem mandatu je bila regijska predstavnica v svetu za gasilsko mladino Gasilske zveze (GZ) Slovenije.
Vlado je aktualni poveljnik GZ Puconci in član regijskega gasilskega poveljstva, pa tudi član domačega športnega društva in predsednik vaškega odbora. Janja in babica sta še članici DKŽ Klas Bodonci, hčerkin partner pa je član Strelskega društva Gančani in ŠD Bodonci.
Kako naprej?
Oba sogovornika zagotavljata, da bodo kakovost svojih olj preverjali tudi v prihodnje, saj jo hočejo obdržati na visoki ravni in svojim odjemalcem ponuditi le najboljše. Prepričana sta, da odmevnost priznanj odtehta tudi stroške, namenjene za to. Prijavnina za ocenjevanje v Bruslju je denimo nekaj več kot tisoč evrov. Zaključujeta, da o širitvi obsega dejavnosti trenutno ne razmišljajo, nakup zemlje in posodobitev strojev pa bi bila dobrodošla.