Kmetom se v denarnicah nič ne pozna

15 februarja, 2023
0
0

Kot poroča državna statistika, so se cene kmetijskih pridelkov – rastlinske proizvodnje ter živali in živalske proizvodnje, pri pridelovalcih, torej kmetih, v zadnjem letu v povprečju dvignile za 26,9 %.

 

V skupini rastlinski pridelki so cene v povprečju zrasle za 14,5 %. Najbolj so na to vplivale višje cene žit (za kar 41,4 %), zelenjadnic, sadik in cvetja (za 20,7 %) ter krompirja (za 13,1 %). Povprečna cena vina je bila za 8,9 % višja kot v prejšnjem decembru, povprečne odkupne cene sadja pa so se celo znižale.

V skupini živali in živalski proizvodi (mleko, jajca,…)  pa so bile cene višje za 35,9 %. Največji vpliv na to je imela dvig odkupne cene mleka, ki se je v tem času dvignile za 56 %, cene jajc pa so se povečale za 33 %.

Cene živali za zakol so bile višje za 22,3 %, najbolj opazno zaradi rast odkupnih cen prašičev (za 36,7 %).

 

Na splošno je najbolj opazen dvig cen kmetijskih pridelkov v zadnjem četrtletju lanskega leta.

Zaradi manjših odkupljenih količin, za kar je več razlogov – od slabših letin, pa tudi do manjših viškov zaradi opuščanja pridelave, pa tudi dviga cen ob koncu leta, je bila skupna vrednost odkupljenih kmetijskih pridelkov na letni ravni višja le za petino.

V skupini poljedelstvo, ki sodi v rastlinsko proizvodnjo, je bila denimo vrednost odkupa za 43,2 % nižja kot pred enim letom, predvsem zaradi količinsko manjšega odkupa žit (koruze ter strnih žit, kot sta pšenica, ječmen, tritikale in rž).

Medalja ima vedno dve plati

Da je podajane informacij v javnosti, po kako visokih cenah so denimo kmetje lani prodajali mleko, prašiče, koruzo ali pšenico, in ne upoštevati tudi druge dejavnike na strani pridelave, je nepopolno. To namreč lahko razmere v panogi idealizira, opozarja tudi agrarni ekonomist dr. Črtomir Rozman z mariborske fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede. »Finančni rezultat na kmetijah je kljub višjim odkupnim cenam kvarila rast cen nekaterih inputov (predvsem, gorivo in mineralna gnojila),« pravi in dodaja, da je na slabši ekonomski rezultat kmetij vplivala tudi suša, ki je marsikje zdesetkala kmetijsko pridelavo. »Na žalost še statistika nima podatkov, da bi lahko naredili primerjavo ocen lastnih in povprečnih odkupnih cen.« So pa tudi določene razlike po posameznih panogah.