Kmetovanje na OMD pod novimi pogoji

12 novembra, 2022
0
0

Nova metodologije točkovanja za območja z omejenimi dejavniki (OMD) kmetovanja, ki jih je po naročilu kmetijskega ministrstva izdelal Kmetijski inštitut Slovenije, je dvignila veliko prahu.

V torek je bil zaradi tega celo protestni shod prizadetih kmetov na Ptuju. Na to temo smo dobili pojasnila tudi s kmetijskega ministrstva. 

 

  1. Kdo je bil naročnik za spremembo metodologije točkovanja?

Naročnik spremembe je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (ministrstvo), ki je odgovorno za strokovno utemeljeno in čimbolj natančno definiranje težavnostnih pogojev na kmetijsko gospodarstvo natančno, kar je potem podlaga za določitev višine plačila OMD.

 

  1. Zakaj je do sprememb v točkovanju prišlo?

Do leta 2009 je bilo plačilo OMD dodeljeno glede na razvrstitev kmetij v štiri težavnostne razrede. Potreba po natančnejšem vrednotenju težavnostnih razmer na kmetijsko gospodarstvo natančno je vodila v vzpostavitev točkovanja kmetijskih gospodarstev in v njegovo uveljavitev že v letu 2010. Da bi bil prehod na nov sistem postopen in da bi vse elemente točkovanja podrobno preverili, je bil dogovorjen kombiniran sistem izračuna plačila OMD, ki je temeljil deloma na dotedanji razvrstitvi (fiksni del plačila), deloma pa na točkovanju kmetijskih gospodarstev (variabilni del plačila). Po dolgem obdobju (12 let) je bil model točkovanja kmetijskih gospodarstev v OMD v letošnjem letu pomembno posodobljen zaradi jasnih ugotovitev in potreb na podlagi analize spremljanja modela točkovanja, kakor tudi na podlagi odzivov in predlogov s strani kmetijskih organizacij, javne službe kmetijskega svetovanja ter Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS).

 

  1. Od kdaj naprej naj bi spremembe stopile v veljavo?

Z novim programskim obdobjem z letom 2023.

 

  1. Ali in kje so bile te spremembe predstavljene in ali so že bile v javni obravnavi?

Posodobitev točkovanja je bila javno napovedana v obdobju priprave strateškega načrt skupne kmetijske politike 2023–2027 za Slovenijo in že v tej fazi so bile predstavljena področja v metodologiji, ki jih bo potrebno dopolniti ali nadgraditi, oziroma v primeru uporabe stroškovnih elementov točkovanja posodobiti. Spremembe modela točkovanja so bile v fazi poteka strokovne naloge in ob njenem zaključku predstavljena na ministrstvu, Svetu za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost in na strokovnem odboru pri KGZS.

 

  1. So imele nevladne kmetijske organizacije na spremembe kakšne pripombe?

Ministrstvo je svoje predstavitve izvedlo celovito za celo državo, pri čemer je bil odziv sodelujočih v večini pozitiven, saj je posodobitev modela točkovanja zajela napovedane in potrebne elemente modela, kar je bilo iz prikazanega tudi jasno razvidno. Seveda prihaja pri takih spremembah do redistribucije točk med posameznimi kmetijami ali območji. Posamezne organizacije so celo mnenja, da prehodnega obdobja (po katerem bo končna višina vrednosti točke dosežena v letu 2027) z namenom prilagoditve na novo situacijo sploh naj ne bi bilo, saj menijo, da so gorsko višinska območja bila že do sedaj preveč prikrajšana za plačilo OMD.

 

  1. Kakšni bodo nadaljnji postopki za ureditev strasti na najbolj prizadetih območjih?

Z namenom informiranja deležnikov o obravnavanih spremembah je ministrstvo skupaj s KGZS že v mesecu oktobru pristopilo k pripravi terminskega načrta predstavitve posodobljenega modela točkovanja kmetijskih gospodarstev v OMD na Območnih enotah KGZS po celi Sloveniji. Prva predstavitev je predvidena že 16. 11. 2022.

Menimo, da je podrobnejša predstavitev nujna, saj je model točkovanja kompleksen model za opredelitev težavnosti kmetovanja na KMG in samo podrobna seznanitev in razumevanje modela lahko ustrezno pripomore k strokovni razpravi.

Vsekakor pa se je ministrstvo kot odgovor na sklep Sveta KGZS, kjer se predlaga pregled modela točkovanja po prvem izplačilu OMD iz novega programskega obdobja zavezalo, da bo opravilo analizo učinkov in oceno delovanja posodobljene metodologije in morebitne potrebe po korekciji le-te.

 

Po podatkih KGZS je v plačila OMD je pri nas vključenih okoli 46.600 kmetij. Približno tretjina njih bo po novem  dobila več sredstev, tretjina bo  dobila manj denarja kot doslej, tretjina pa približno enako.