Pogovora o odkupnih cenah pšenice ne bo

Kot je bilo pričakovati, se po prvem in letos edinem sestanku popolne sestave deležnikov žitne verige na temo letošnje žetve – bil je v ponedeljek, 6. julija v prostorih Pomurskega akademskega centra oziroma Zavarovalnice Triglav v Murski Soboti in kjer sta se obe strani – pridelovalci z zadružnimi odkupovalci na eni ter mlinarji in peki na drugi, prepričevali kot vsako leto, na to temo več ne bodo sestali. Junijska sestanka na kmetijskem ministrstvu žitne verige in predstavnikov KGZS v ožji sestavi, tam pa so na prvem govorili o t.i. novem modelu določanja odkupnih cen preko organizacije proizvajalcev (OP), na drugem pa so bili na to temo prisotni predstavniki Agencije RS za varstvo konkurence (AVK).

Da se v ponedeljek ne srečajo, pa iz razloga, pišejo v Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij, ki pri Gospodarski zbornici Slovenije povezuje mline in pekarne, ker so nekateri odkupovalci odkupne cene pšenice v teh dneh že nastavili. Na to temo naj se v bodoče več ne bi pogajali tudi zaradi odklonilnega stališča AVK, ker naj bi to bilo nelegalno kartelno, da ne rečemo korupcijsko dogovarjanje.

Sicer pa bi bilo res čudno, da najbolj odgovorni odkupovalci še sredi letošnje žetve odkupnih cen ne bi imeli objavljenih.

Po nam znanih podatkih jih je prvi že 6. julija objavil Agrocorn iz Turnišča, vmes Jata Emona in včeraj popoldan tudi Panvita.

Murskosoboški Mlinopek, ki velja z okrog 15 tisoč tonami v preteklih letih kot mlin za največjega slovenskega neposrednega odkupovalca krušnih žit – torej od kmetov na svojem dvorišču, cen še ni objavil. Čeprav tam odkup danes poteka že 3. dan, so dolge kolone traktorjev in če bi se ugodno vreme za žetev nadaljevalo, bi bila ta  v nedeljo ali ponedeljek že na polovici.

 

Pismo agroživilske zbornice objavljamo v celoti:

“Letošnja žetev in odkup pšenice. 

Žitna veriga, ki od leta 2010 povezuje kmete, kmetijska gospodarstva, zadruge in mlinarje ter druge organizatorje odkupa, katere cilj je  izboljšanje odnosov v žitni verigi, deluje ves čas s ciljem povečanja slovenske samooskrbe.

Letošnja žetev pšenice je že v polnem teku in  kljub nekaterim slabšim pričakovanjem glede kakovosti in količin, dobro poteka. Odkup, kot vsako leto, poteka po običajnih ustaljenih navadah.

Nekateri organizatorji odkupa in nekateri končni odkupovalci so že določili svoje končne odkupne cene pšenice. Zato so se predstavniki različnih deležnikov žitne verige odločili, da sestanek, kjer se določijo intervali odkupnih cen za posamezne kakovostne razrede pšenice, letos ni potreben.

 Mlinarska industrija je v času epidemije Covid-19 ravnala odgovorno in v skrbi za svoje kupce poskušala na trgu dobiti surovine, ki so bile takrat na voljo. Nihče ni vedel, kako bo deloval trg med epidemijo ter kako dolgo bo le ta trajala, zato so zaloge v mlinih višje kot običajno.

Lani je bilo trgu ponujene 79.282 t pšenice, od katere je bilo 50.530 t krušne. Pričakovati je, da bo tudi letos vsak pridelovalec pšenice našel svojega kupca, seveda če le ta ustreza kakovostnim parametrom.”