S čebelami nad mine
Prvi učni čebelnjak za izobraževanje invalidnih oseb, ki so ga leta 2018 postavili na zelenici pri stavbi Društva paraplegikov Prlekije in Prekmurja v Noršinski ulici v Murski Soboti, dobiva nove dimenzije.
Služi namreč kot vzorčni tudi v že lani začetem projektu »Čebelarjenje za invalidne osebe«, ki ga izvajajo z namenom opolnomočenja žrtev min iz Bosne in Hercegovine.
Izobraževanja v projektu izvajajo čebelarski inštruktorji Slovenske čebelarske akademije, ti pa bodo bosansko-hercegovskim čebelarjem invalidom, ki jim vojna ni prizanesla, svetovali tudi pri nakupu čebelarske opreme.
Ob ogledu čebelnjaka (od leve): Stanko Novak, predsednik Društva paraplegikov Prekmurja in Prlekije, ministrica Irena Šinko in predsednik Čebelarske zveze društev Pomurja Štefan Šemen.
Pri učnem čebelnjaku v Murski Soboti, kjer so se udeleženci projekta mudili v okviru študijskega obiska, jih je pozdravila tudi kmetijska ministrica Irena Šinko.
Poudarila je, da so taki projekti zelo pomembni, prepričana, »… da bodo udeleženci v projektu svoje znanje prenesli še na svoje družinske člane in prijatelje in širili znanje naprej, sebi pa omogočili boljše življenje.« Ministrica je v svojem nagovoru med drugim poudarila še, da Slovenija tradicionalno živi s čebelarstvom in izrazila veselje, da so slovenski čebelarji že pred leti s postavitvijo tovrstnega čebelnjaka udejanilili, kako na praktični način zagotoviti dostopnost ter kako prilagoditi čebelnjak in tehnološke postopke, če je čebelar gibalno oviran.
Dogodka v Murski Soboti sta se poleg čebelarjev žrtev min udeležila tudi predstavnika mesta Banja Luka in tamkajšnje fakultete za kmetijstvo.
Ob tej priložnosti je Irena Šinko dodala še: »Čebelarstvo ponuja številne zaposlitvene možnosti tudi za invalide, saj temelji na delu na domu. Ukvarjanje s čebelarjenjem pomeni dodaten vir zaslužka, delo v naravi pa krepi telo, miselne procese in prispeva k boljšemu počutju.« V nadaljevanju je poudarila pomen Slovenije v njenih prizadevanjih za razglasitev svetovnega dne čebel; udeležencem je predstavila tudi mednarodno nagrado »Zlata čebela«, ki je namenjena posameznikom ali pravnim osebam v prizadevanjih k zaščiti in krepitvi zavedanja o pomenu čebel in drugih opraševalcev na svetovni ravni ter jih pozvala k podajanju morebitnih predlogov.