Sloga na pohodu po Sloveniji
Prenovljeni odkupni center v Puževcih omogoča kakovosten prevzem vseh vrst žit; teh po Sloveniji zadruga na leto odkupijo že več kot 20.000 ton, med drugim pa tudi 32 milijonov litrov mleka.
Kmetijsko-gozdarska zadruga (KGZ) Sloga, ki se z letnim prometom okrog 55 milijonov evrov uvršča med pet največjih v Sloveniji, je v Prekmurja prisotna od leta 2005.
Že tri lokacije v Prekmurju
Najprej je začel obratovati Kmetijsko tehnični center (KTC) v Beltincih. Pod njegovim okriljem so leta 2013 zgradili kmetijsko trgovino v Dolnjih Slavečih na Goričkem, novo prelomnico v njihovem hitrem razvoju izven Gorenjske pa predstavlja leto 2019, ko so v Puževcih odprli kmetijsko trgovino in tam vzpostavili odkupni center. S projektom, podprtim tudi z evropskimi sredstvi, so ga posodobili. Na novo so namreč zgradili pokrito prevzemno mesto s skladiščem, kjer je med drugim prostora za 3000 ton žit, obnovili so prodajne prostore ter jih na novo opremili, postavili pa so tudi novo mostno tehtnico.
Na priložnostni prireditvi ob zaključku pol milijona evrov vredne investicije je bilo poudarjeno, da je tudi ta pridobitev plod skupnega dela zaposleni in članov zadruge, ostalih kmetov in poslovnih parterjev.
Velik delež pri oddaji vloge za sofinanciranje investicije so namreč pripomogli tudi njihovi člani iz tega okolja, Miran Rengeo iz Tropovcev, Damjan Kuzma iz Skakovcev, Gorazd Bagola iz Zenkovcev, Boris Gumilar iz Markišavcev, Dejan Kuhar iz Nemčavcev, Emil Andreč iz Strukovcev in Aleš Maroša iz Melincev. Vsi so ob tej priložnosti prejeli priložnostne zahvale.
SV Slogi je moč
S svojimi nagovori so številne zbrane počastili predsednik Zadružne zveze Slovenije Borut Florjančič, župan matične občine Puconci Uroš Kamenšek, predsednik in direktor zadruge Janez Porenta in mag. Gregor Karlovšek ter še kdo. Ob tej priložnosti so izrazili ponos in veselje, zavedajoč se, da so novosti – prinašajo jih tudi investicije, ključno gibalo napredka.
Na dogodku so po formalnem delu ob kulturnem programu okteta Prekmurci, harmonikarskih in pevskih nastopih učencev OŠ Puconci in ob pogostitvi, ki je potekala ob zvokih ansambla Horizont, utrjevali prijateljske vezi in sklepanju novih, skratka kovali so pogoje za še trdnejše oblike sodelovanja.
SKZ Sloga se zahvaljuje vsem zbranim kmetovalcem in kmetovalkam, zadružnikom ter svojim poslovnim partnerjem, ki so jih s prisotnostjo na otvoritvi počastili in podprli, da bodo še lažje s skupnimi močmi oblikovali svetlejšo prihodnost slovenskega kmetijstva. V Slogi je moč, Sloga smo ljudje!, so poudarili.
KGZ Sloga ima več kot 60-letno tradicijo, iz Gorenjske, Štajerske in Prekmurja združuje že 465 članov in ima 95 zaposlenih. So med redkimi, ki se v okviru odkupa tržnih viškov ukvarjajo s celotnim spektrom kmetijskih pridelkov. V okviru svoje dejavnosti odkupa poljščin imajo odkupne centre v Prekmurju v Puževcih, na Štajerskem v Cirkovcah in na Gorenjskem v Kranju, v njih pa letno odkupijo okrog 25.000 ton strnih krmnih in krušnih žit, oljnic in koruze v zrnju. Tudi letos bodo v Prekmurju odkupovali žita še v Kapci pri Lendavi, in sicer pri podjetju ZTT.
V zadrugi na leto odkupijo tudi 32 milijonov litrov mleka, več kot 2000 ton sadja, zelenjave in krompirja, 5500 kosov živine, hkrati pa rejcem omogoča tudi vhlevljanje telet iz tujine oziroma pogodbeno storitveno pitanje.Odkupujejo tudi les.
V okviru trgovinske dejavnosti preskrbe s kmetijskim repromaterialom se v 7 kmetijsko-tehnično-vrtnarskih centrih po Sloveniji prvenstveno ukvarjajo s prodajo kmetijskega in vrtnarskega programa za kmetovalce in vrtičkarje. Kmetijske trgovine oziroma centre imajo v Prekmurju v Beltincih, v Dolnjih Slavečih in v Puževcih; na Štajerskem so prisotni v Šikolah, glavni prodajni center pa imajo na sedežu zadruge v Kranju ter v Šenčurju. Na področju prodaje kmetijske mehanizacije so zastopniki za traktorje John Deere in čelne teleskopske nakladalnike Kramer, ki jih prodajajo v KTC Šenčur, kjer imajo tudi servisne delavnice in servisno službo. Mobilna pa deluje po celi Sloveniji. Med drugim so tudi zastopniki mikrobioloških gnojil podjetja Biofor.
Svoje pridelke in izdelke ponujajo v svojih kmetijsko tehničnih in vrtnih centrih ter v spletni trgovini www.slogina-trgovina.si, domače pridelke iz Slogine špajze pa v spletni trgovini www.kmetija.net, kjer je na voljo tudi slovenska zelenjava pod njihovo blagovno znamko Polonca. Pri prodaji se lotijo tudi drugih prijemov, med drugim po Gorenjskem potuje tudi Slogina potujoča prodajalna.
Vse fotografije: Renato Karba