Štirje predlogi Pomurcev za pomoč govedoreji

Na današnji okrogli mizi v veliki dvorani Pomurskega sejma, kjer so govorili o perspektivah govedoreje v novem programskem obdobju, so organizatorji – Rejsko društvo za lisasto pasmo Gornja Radgona, ki je zelo dobro obiskan dogodek pripravilo ob strokovni pomoči KZGS-Zavod Murska Sobota in v sodelovanju s tamkajšnjo območno enoto, med drugim predlagali štiri ukrepe, ki naj jih naše kmetijsko ministrstvo skuša za Slovenijo uvrstiti med ukrepe Skupne kmetijske politike (SKP) v novi finančni perspektivi.

To so proizvodno vezana plačila, ki naj se nanašajo na plačilo za novo rojena teleta za območju države in na ponovno uredbo beljakovinske komponente, nadalje na ureditev socialnega statusa prenosnikov kmetij z »zgodnjim upokojevanjem« (ta ukrep je bil v veljavi v prejšnji finančni perspektivi 2007-2013), uvedba ukrepa dobrobit živali za govedo  ter povečanje trošarin za energente v kmetijstvu.

Omizje (od leve): moderator Janko Petrovič, direktor Mlekarske zadruge Ptuj, državni sekretar na kmetijskem ministrstvu dr. Jože Podgoršek, ministrica dr. Aleksandra Pivec, evropski poslanec Franc Bogovič, direktor KGZ Murska Sobota Franc Režonja, direktor KZ Radgona Danilo Rihtarič in predsednik gornjeradgonskega rejskega društva Drago Cetl. Omizje (od leve): moderator Janko Petrovič, direktor Mlekarske zadruge Ptuj, državni sekretar na kmetijskem ministrstvu dr. Jože Podgoršek, ministrica dr. Aleksandra Pivec, evropski poslanec Franc Bogovič, direktor KGZ Murska Sobota Franc Režonja, direktor KZ Radgona Danilo Rihtarič in predsednik gornjeradgonskega rejskega društva Drago Cetl.

Med več kot 140 pomurskimi govedorejci je bila tudi kmetijska ministrica dr. Aleksandra Pivec z ekipo. V zvezi s predlogi je dejala, da dokončno izdelanih ukrepov država še nima, saj na  tem področju še niso dovolj znane niti smernice Komisije in Sveta EU za. Je pa med drugim dodala, da se tudi Slovenija za posamezne članice na napovedanih nekoliko bolj avtonomnih kmetijskih politikah tudi naša država pripravlja z različnimi scenariji, kakšen bo odnos naše države do govedoreje kot naše najpomembnejše panoge v kmetijstvu.

V Prekmurju je vse manj krav. V Prekmurju je vse manj krav.

Več v časopisu Kmečki glas.