Tudi pomoč za pšenico so odnesle poplave
Motnje na trgu kot posledice ruske agresije na Ukrajino se vse bolj odražajo v EU. Najbolj prav s cenenimi ukrajinskimi uvozi kmetijskih pridelkov in izdelkov, kar duši evropsko pridelavo.
Zaradi brezcarinskega uvoza žit in olj je bil lani poleti na ravni EU sklenjen dogovor, da bodo iz evropskega svežnja pomoči zaradi izgube dohodka kot posledice nizke odkupne cene na račun uvoza pšenice iz Ukrajine v EU deležni tudi pridelovalci zlatega zrnja iz drugih držav članic, in ne samo iz prvotno predvidenih petih članic EU, ki mejijo na Ukrajino (Poljska, Slovaška, Madžarska, Romunija in Bolgarija).Za naš sektor kmetijske pridelave naj bi bilo za ta namen iz evropske blagajne na voljo 1,234.202 evrov, Slovenija pa naj bi iz svojega proračuna dodala maksimalni dovoljeni znesek v višini 200 %, kar pomeni, da bi bilo našim pridelovalcem pšenice na voljo okrog 3,7 milijona evrov pomoči. Kot so nam na to temo lani poleti sporočili z Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP), je skrajni rok za izplačilo glede na določilo uredbe o tretjem paketu pomoči 31. januar 2024.
Ministrstvo: preusmeritev ni spornaKje se ja zataknilo pri izplačilu, smo poizvedovali na ministrstvo. Sporočili so, da se znesek pomoči, ki je bil prvotno dodeljen slovenskim pridelovalcem pšenice preusmeri v pomoč kmetovalcem, ki so bili prizadeti zaradi poplav in zemeljskih plazov avgusta 2023. »V ta namen je Vlada RS sprejela odlok, ki je omogočil kmetijskim gospodarstvom, upravičenim do pomoči iz “kmetijske rezerve”, prejemanje sredstev v navedeni višini,« so zapisali.
Na ministrstvu še pravijo, da je preusmeritev denarja skladno z veljavno zakonodajo EU. »Stališče Evropske komisije je, da se sredstva iz krizne rezerve, prvotno dodeljena sektorju pšenice, lahko preusmerijo v pomoč kmetijskim gospodarstvom, ki so bila prizadeta zaradi navedenih naravnih nesreč,« so zapisali.
15. september 2023Na sestanku kmetijskega ministrstva ter za naravne vire in prostor na temo nadaljevanja pogovorov v zvezi s stavkovnimi zahtevami kmetov, ki je bil 6. septembra 2023, so bili predstavniki nevladnih kmetijskih organizacij – tako na kmetijskem ministrstvu – seznanjeni, da mora Slovenija uraden odgovor Evropski komisiji o oblikovanem ukrepu za koriščenje sredstev kmetijske rezerve poslati do 30. septembra 2023. Zato je bilo na sestanku dogovorjeno, da kmetijske organizacije do 15. septembra 2023 posredujejo svoja stališča do vprašanja, ali naj se sredstva kmetijske rezerve namenijo kmetijskih gospodarstvom, ki so utrpela škodo v poplavah in zemeljskih plazovih, ali pa se ta sredstva namenijo sektorju žit.
»Ker do postavljenega roka na ministrstvu stališča kmetijskih organizacij o tem ni prejelo, je sprejelo odločitev, da se sredstva nameni za pomoč kmetijskim gospodarstvom, ki so v poplavah v začetku avgusta utrpela večjo premoženjsko škodo na gospodarskih objektih, kmetijskih zemljiščih, mehanizaciji, zalogah in zaradi izgube živali.« Z MKGP smo prejeli tudi dokument, datiran 26. 09. 2023 in naslovljenega za KGZS, iz katerega je razvidno, da je njihova odločitev sledila poteku roka.Kmečke organizacije svoje stališče pisno potrdile že avgusta lani Iz dopisa, ki so ga 24. avgusta 2023 podpisali predsedniki vseh petih nevladnih kmetijskih organizacij – KGZS, Zadružne zveze Slovenije, Sindikata kmetov Slovenije, Zveze slovenske podeželske mladine in Zveze kmetic Slovenije, in ga naslovili tedanji ministrici Ireni Šinko, je razvidno, da se pomoč, ki je bila predvidena v višini dobrih 1,2 milijona evrov, »… v celotnem znesku nameni sektorju pšenice«. Takšno stališče so omenjene organizacije izrekle že na sestanku na kmetijskem ministrvu na temo ukrepanja ob naravnih ujmah 22. 08. 2023, tam pa so bile pozvane, naj to storijo še pisno.
V njem so še poudaril, da znesek evropske pomoči ne pokriva visoke razlike med izračunano lastno ceno in dejanskimi odkupnimi cenami, in to iz razloga izredno visokih stroškov pridelave, zato so predlagali, »… da se poomoč v največjem možnem deleži poviša z nacionalnimi sredstvi.« A tudi tako povišana pomoč ne bo pokrila visokih pridelovalnih stroškov, so dodali, in se zavzeli, da bi jo dobili vsi pridelovalci pšenice, ki so imeli njeno pridelavo prijavljeno v zbirnih vlogah. Od svojih zahtev ne bodo odstopiliV odzivu na dejansko stanje pomoči za pšenico so nam s KGZS sporoči, da so ministrico že v omenjenem dopisu pozvali, da naj se čim prej pripravi predlog pravnega akta, iz katerega bodo razvidni pogoji za prejem omenjene pomoči.
»Glede na kasnejše obrazložitve s strani MKGP, da bodo ta sredstva prednostno v celoti namenjena za pomoč kmetijskim gospodarstvom, ki so v poplavah utrpela večjo škodo, se nam je zdelo brezpredmetno ponavljati že izrečene zahteve, opisane v prej omenjenem dopisu. So pa še vedno veljavne in od njih nismo nikoli odstopili.«Tudi ob tej priložnosti KGZS ponovno poziva vlado, da nameni pomoč vsem pridelovalcem pšenice: tistim, ki jo porabijo na lastnih kmetijskih gospodarstvih kot krušno ali krmno, kot tistim, ki jo za navedena namena tržijo. Kot so zapisali že tedaj, bi do pomoči morali biti upravičeni tudi pridelovalci, ki je zaradi katastrofalnih ujm v letu 2023 niso mogli požeti; in pridelovalci, katerih pšenica je bila zaradi vsebnosti toksinov neustrezna za prehrano in krmo. Franc Küčan, predsednik Komisije za odkup in prodajo žit (Komisija), pa je kronološki pregled »rojevanja« omenjene pomoči pridelovalcem pšenice začel že s sestankom z nekdanjo kmetijsko ministrico zadnjega maja lani.
Že tedaj so v Komisiji zahtevali, da EU zagotovi namenska sredstva za vse ostale članice pridelovalke pšenice in ne samo tiste, ki ne mejijo na Ukrajino. »To isto smo od MKGP še enkrat zahtevali 28. 6. 2023 v pisni obliki, pričakovali pa smo pomoč v višini vsaj 10 milijonov evrov,« je poudaril in dodal, da se denar izplača izrecno nameni tistim pridelovalcem pšenice, ki so – tako Küčan – pšenico, rž ali piro prodali na trgu. Samo ti so bili ob dohodek, je dejal. »Žalosti nas, da v nadaljevanju v razdeljevanje sredstev več nismo bili vključeni kot Komisija in so to počeli drugi akterji. Naš trud je bil zaman. Neodgovorno je, da je t.i. pogajalska skupina zanemarila naše stališče, celo to, je se po sestanku 6. 9. 2023 ni odzvala na poziv za opredelitev, kam nameniti dodeljeni denar – ali pridelovalcem žit ali poplavnemu območju,« je bil oster. Kot Komisija pa da »… nismo dobili možnosti, da odločimo, kar je skrajno nesramno. Upam, da bo kdo prevzel odgovornost, da so namensko dodeljena sredstva pristala drugje. Pričakujem, da nekdo prevzem odgovornost in odstopi s svojega položaja.«