V odkup pšenice se bo vključila država

4 julija, 2022
0
0

Na petkovi seji je Vlada z namenom stroškovno razbremeniti kmeta sprejela dvoje ukrepov.  Za sektor mleka (5,2 milijona evrov), pogonskih goriv (2,2) in repromateriala (15) bo skupaj namenila 22,4 milijona evrov pomoči, hkrati bo z reguliranim odkupom poskušala zadržati vso v Sloveniji pridelano pšenico.

V zvezi z odkupom prek Zavoda za blagovne rezerve je predsednik Vlade dr. Robert Golob dejal: “Kmetje bodo dobili enega kupca in stabilno ceno. Vedel bodo, po koliko jo lahko prodajo, zato bo cena nekoliko nižja.« Poudaril je, da se po svetu že opaža, da veliki trgovci špekulativno množično nakupujejo predvsem pšenico. “Švica je že šla v takšen ukrep, mi sledimo,” je še dodal.

Zgodi se lahko, da se bo med žetvijo pri odkupni ceni zapleto. Tako jo (več) ne bi določal trg in jo ne bodo oblikovali mlini, zadruge in drugi, pač pa država. Če  bi do tega res prišlo in bi država pristala na visoke cene žit (Komisija je že pred tem predlagala 400 €/t), bi dodatno pospešila inflacijo. V nasprotnem bodo s takšnim ukrepom in morda nižjo odkupno ceno, kot bi jim jo priznal trg,  najmanj zadovoljni prav – kmetje.

V zvezi z napovedanim odkupom Vlade se je že danes zjutraj  odzvala Zadružna zveza Slovenije, ki je od ministrice v najkrajšem možnem času zahtevala sestanek. Ta se bo zgodil jutri zjutraj.

ZZS je o tem pripravila sporočilo za javnost, ki jo objavljamo v celoti:

»Zadružna zveza Slovenije (ZZS) in kmetijske zadruge članice, ki odkupujejo slovensko pšenico, smo bile v petek, 1. 7. 2022, iz medijev obveščene, da naj bi država odkupila vso slovensko (krušno) pšenico. ZZS s svojimi članicami namero države pozdravlja in želi konstruktivno sodelovati, da se v čim večjem obsegu realizira.

ZZS je danes dopoldne Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvestila, da se je 1. 7. 2022 žetev pšenice že začela v polnem obsegu, in da bo ob ugodnih vremenskih pogojih v pretežni meri zaključena do konca tega tedna. Pristojno ministrstvo je ZZS obvestila, da kmetijske zadruge članice, ki so v 100 % lasti kmetov, pšenico sukcesivno že odkupujejo. Zaradi pomanjkanja skladiščnih kapacitet na primarni ravni (t. j. pri kmetih in njihovih zadrugah) in z namenom, da kmetom zagotovijo takojšnje plačilo, so zadruge pšenico primorane prodati sproti. V interesu slovenskih kmetov in kot dober gospodar jo prodajajo najboljšemu ponudniku.

Zadružna zveza Slovenije in zadruge odkupovalke smo pristojno ministrstvo zaprosile za takojšen sestanek, na katerem bi nam bila predstavljena namera Vlade Republike Slovenije (časovnica odkupa, kakovostni parametri, odkupne cene, plačilni roki…). Glede na dejstvo, da bo žetev do konca tega tedna večinoma zaključena, in da so zadruge zaradi pomanjkanja skladiščnih kapacitet primorane pšenico prodati takoj, v nasprotnem primeru državi ne bodo mogle zagotoviti pričakovanih količin krušne pšenice.«