V službi kmetu že 122. leto

Po teritorialnem obsegu je od Pesnice ob avstrijski ter Ormoža in območja Haloz ob hrvaški meji razdeljena  v 13 področnih zadrug. Šteje nekaj manj kot 1.100 članov. Kmetijski repromaterial in drugo blago ponuja v 36 oskrbnih centrih, v 10 tudi živila. Od članov in drugih odkupujejo tržne viške kmetijskih pridelkov, živine, mleka in zelenjave.

Leta 2005 so 80 % prihodkov ustvarili s prodajo kmetijskega repromateriala, zadnja leta se je razmerje prihodkov odkupa tržnih viškov in blaga trgovin izenačilo.

Zadruga je lani odkupila kar 25.343 ton poljščin, od tega 9.265 ton strnih žit in oljnic, od te količine skoraj dve tretjini pšenice. Največ so tudi lani odkupili koruze, kar 16.078 ton. Odkupili so še  907 ton zelenjave, 650 ton grozdja in slabih 160 ton bučnic. Od živine pa slabih 20 tisoč prašičev in dobrih 6 tisoč govedi. 24,9 milijona litrov odkupljenega mleka sta predelali dve slovenski mlekarni.

Nizke cena tržnih viškov kmetov in visoke kmetijskega repromateriala

Direktor Branko Valenko je kljub koronskim omejitvam, ki so se nadaljevale tudi lani, zadovoljen s poslovanjem in poslanstvom zadruge. Manj pa z vremenom in dogajanjem na trgu. »V prvi polovici leta smo bili priča stabilni ekonomski rasti, ki pa jo je v zadnji tretjini leta presegla visoka rast cen energentov ter mineralnih gnojil. To je pospešilo dvig vrednosti osnovnih surovin  in krme ter poljščin. Cene tržne ponudbe kmetov pa temu niso sledile,« je izpostavil.   

V KZ Ptuj so se v preteklem letu otepali tudi nizkih odkupnih cen živine in mleka, ki pa so se v drugi polovici leta nekoliko popravile. 

 

KZ Ptuj je vrsto let tudi pomemben kupec grozdja. »Lani so bile odkupne cene enake dogovorjenim s pogodbo in so po kilogramu v povprečju znašale 0,63 evra. Ker je z letom 2021 pogodba z ormoško kletjo potekla, smo začeli z aktivnostmi za novo.«

 

Kot priznava direktor, so se z ukrepi pandemije najbolj srečevali v  maloprodaji. »Ne samo, da smo glede na ukrepe na državni ravni morali pogosto spreminjati pogoje poslovanja, naši trgovci so morali poleg rednega dela preverjati tudi pogoje PCT vsakega, ki je vstopil v prodajalno. To je močno otežilo naše delo.«

Vse njihove poslovalnice so kljub epidemiji neprekinjeno poslovale in so tudi s širitvijo ponudbe dosegli začrtane rezultate.   

 

Slabih 58 milijona evrov prihodkov

Skupni prihodki iz poslovanja  v letu 2021 so po besedah Valenka znašali okrog 45,5 milijona evrov. Ker pod okrilje Skupine KZ Ptuj sodita še dve hčerinski družbi – Oljarna Fram (od leta 2005) in s kmetijskim repromaterialom grosistična Zadružna oskrba (2006), so na ravni skupine ustvarili rekordnih 57,73 milijona evrov prihodkov. To je za skoraj 4 milijone več kot leta 2020.

 

Prihodki Skupine KZ Ptuj

22 milijonov evrov v letu 2005

47 milijonov evrov v letu 2008

48 milijonov evrov v letu 2015

58 milijonov evrov v letu 2021

 

Število članov KZ Ptuj

787 leta 2005

1.094 leta 2021

 

Branko Valenko: »Prav je, da se zazremo tudi v prihodnje leto. Zato v zadrugi že smelo uresničujemo gospodarski načrt za leto 2022, pri čemer pa moramo upoštevati okvire realnega.« Zaradi zadnjih dogodkov – koronskih in vojne v Ukrajini, vedno bolj stopa v ospredje,  da postaja hrana strateška dobrina in da vrednost in pomen domače pridelave narašča, poudarja.  A ne tako hitro, kakor bi si marsikdo želel. »Ker je tudi v kmetijstvu mogoče marsikateri cilj lažje doseči z medsebojnim povezovanjem in sodelovanjem, si tudi v naši zadrugi želimo trdih vezi tako na primarnem področju, kako tudi nabavnem in prodajnem.«

 

Obnovljena maloprodajna mreža

Kar 36 različnih prodajnih lokacij, ki tvori njihovo maloprodajno mrežo,  terja nenehna vlaganja in posodobitve. Enako tudi odkupno-prevzemnih centrov. Postopoma jih obnavljajo, gradijo pa tudi nove.  

V srednjeročnem investicijskem načrtu v treh do petih letih bodo za to porabili 5,7 milijona evrov.   

 

 

Oznake