Za hektar slabih 110 € finančne pomoči
Tudi ekonomika pridelave pšenice se zaostruje, saj je razkorak zaradi visokih stroškov pridelave in nizkih odkupnih cen zadnja leta vse večji. Zato so nevladne kmetijske organizacije za leti 2023 in 2024 že v času letošnje žetve dale pobudo za pomoč države.
Za leto 2023 je na predlog kmetijskega ministrstva pobuda uslišana, saj je Vlada Republike Slovenije v začetku novembra letos sprejela Odlok o finančni pomoči zaradi težav v sektorju pšenice v letu 2023, finančno pomoč pa bodo pridelovalci na svije račune dobili še pred koncem tega leta.
Zgovorna dejstva
Znesek finančne pomoči po odloku znaša 115 eurov na hektar ugotovljene površine pšenice in je bila v zbirni vlogi za glavni posevek za leto 2023 prijavljena s šifro kmetijske rastline 001 – pšenica (jara) ali 801 – pšenica (ozimna).
Formula pomoči je enaka za vse prejemnike ne glede na površino zasejano s pšenico, saj želi ministrstvo pomagati vsem oškodovanim.
»Če bo skupni znesek, potreben za izplačilo finančne pomoči, presegel zagotovljena sredstva, se bo ta nekoliko znižal, tako da skupni znesek, potreben za izplačilo finančne pomoči, ne bo presegel zagotovljenih sredstev,« poudarjajo na kmetijskem ministrstvu in pojasnjujejo, da je bila višina pomoči določena glede na podatke o razkoraku med pridelovalnimi stroški in odkupno ceno Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) in Kmetijskega inštituta Slovenije (KIS), predvsem za leti 2022 in 2023, ter glede na podatke Agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja (ARSKTRP) v zvezi s površinami pšenice, prijavljene v zbirni vlogi za leto 2023. »Pri določanju višine pomoči je bilo potrebno upoštevati tudi sredstva, ki jih je bilo mogoče iz drugih postavk prerazporediti za namen podpore pridelovalcem pšenice za leto 2023.«
Za izvedbo ukrepa je namenjenih 2,8 milijona evrov.
Po zadnjih podatkih, pridobljeni na Agenciji, znaša znesek finančne pomoči na hektar 109,851 evra; odločbe o pomoči bodo izdane danes, 13. 12. 2024, izplačilo pa je predvideno v petek 20. 12. 2024.
V odloku o finančni pomoči pridelovalcem pšenice je tudi določeno, da se informativna odločba izda na podlagi podatkov iz uradnih evidenc, kar pomeni, da pridelovalcem za pridobitev sredstev ni potrebno storiti ničesar.
»Ministrstvo je prejelo pobudo za pomoč pridelovalcem pšenice tudi za leto 2024. Pobudo obravnava, vendar odločitve še ni sprejelo.«