Zakaj slovenskega paradižnika LUŠT pozimi ni bilo?

Prekmursko podjetje Paradajz je pred dobrim desetletjem s pridelavo paradižnika v steklenjakih pod blagovno znamko LUŠT začelo pisati zgodbo o uspehu. Letos je stopilo v 12. pridelovalno sezono.

Mnogi so se spraševali, zakaj smo ga na trgovskih policah, nekaterih tržnicah in v njihovi prodajalni v Renkovcih dočakali šele prejšnji teden. Torej ga – za razliko prejšnjih let, pozimi ni bilo?

 

V družbi, kjer paradižnik na slabih 10 hektarjih pridelujejo v dveh steklenjakih, v Renkovcih (8,5 ha) in Mali  Polani (3,1 ha) pravijo, da so zimsko sezono »preskočili« zaradi »… varčevanja z energijo in tveganjem, da bi lahko prišlo do težav z dobavami energije (redukcije)«. Kot poudarjajo, je bilo lani jeseni, ko bi že morali pričeti s pridelavo za obiranje pozimi,  »… z energenti še veliko nejasnosti«, brez ogrevanja pa si pridelave v steklenjakih tudi te kulture izven redne rastne sezone zaradi podnebja pri nas ni mogoče zamisliti. V prejšnjih letih je bila njihova zimska pridelovalna sezona v Mali Polani, letos pa so se na obeh lokacijah (z zasaditvami sadik januarja oziroma februarja) odločili le za poletna ciklusa pridelave.

 

Kupcem je od začetka maja in tako bo predvidoma do božičnih praznikov, na voljo sedem sort LUŠTnega paradižnika: grozdasti, mali, slivov, češnjev ter  mešanica češnjevih paradižnikov. Načrtujejo, da bodo letos skupaj pridelali okoli 5.300 ton rdečega sočnega pridelka. Tako kot lani, ga bodo tudi letos skoraj v celoti prodali na domačem trgu. Ta je lani končalo 80 % njihovih količin; izvozili pa so ga največ na Hrvaško.

V Paradajzu je trenutno zaposlenih 148 ljudi, na vrhuncu sezone pa jih bo – napovedujejo, več kot 160.

»Razmere v lanskem letu so prinesle povišanje cen vseh surovin in energije,  in to je vplivalo tudi na poslovni izid,« so ocenili zadnjo poslovno leto. Trudijo se, da z uporabo inovativnih metod in pristopov tako znotraj podjetja kakor tudi na nabavnih trgih najdejo poti in možnosti za blaženje teh vplivov.  

 

»Cenovne politike trgovcev ne narekujemo. Si pa želimo, da kupci prepoznajo naš trud in se odločajo za nakup domačih pridelkov. Je pa res, da se je hrana podražila, tudi naš paradižnik, saj so se zelo

povišali stroški pridelave,« pa je njihov odgovor na našo pripombo, da je trenutno maloprodajna cena kilograma njihovega najbolj prodajanega, grozdastega paradižnika v trgovinah 4,99 evra in več.   

 

 Na vprašanje, ali zimska pridelava v sezoni 2023/2024 bo, pa pravijo, da trenutno cene energentov kažejo, da bodo domačim potrošnikom ta sveži pridelek lahko v prihodnje spet zagotavljali skozi vso leto.