Zelena točka, zadetek v polno
Skupina Vrtovi panonski iz Murske Sobote je na področju povezovanja lokalnih pridelovalcev sadja in zelenjave ter njihovih drugih proizvodov od leta 2013 do danes spisala zgodbo o uspehu in na tem področju v pokrajini ob Muri še vedno orje ledino.
Svojo ponudbo trži v okviru lastne blagovne znamke Zelena toča, kamor sodijo tako lastne trgovine, kakor lastna transportna mreža, kar so jo razvili.
Oskrbujejo že 130 javnih zavodov
S svežo zelenjavo in sadjem ter drugimi izdelki, kot so vložena zelenjava, kisi, olja, med, čaji in drugo, oskrbujejo že več kot 130 javnih zavodov, gostincev, restavracij ter podjetij s pridelki in izdelki več kot sto lokalnih pridelovalcev. Vsak mesec razvozijo okrog 80 ton teh pridelkov in izdelkov.
Ob jubileju je predsednik zadruge mag. Denis Topolnik izrazil veselje nad uspešno prehojeno potjo, katere del so ob pridelovalcih vsekakor tudi potrošniki, s ciljem zagotoviti jim čim bolj svežo, zdravo in s čim krajšimi transportnimi potmi obremenjeno zelenjavo in sadje, so pred desetletjem sprejeli ta izziv. Veliko prilagajanja, volje in poguma je bilo potrebnega, da so se uveljavili in obstali na trgu. Tudi župan murskosoboške mestne občine mag. Damjan Anželj je vesel, da lahko sodeluje v tako uspešni zgodbi, ki jo ves čas podpira tudi občina.
Sveže in zdravo
Z namenom zlasti med majhnimi kmetijami povečati zanimanje za pridelavo zelenjave, saj je Slovenija z njo le 38-odstotno samooskrbna, za povrh pa se je v dobrem desetletju zmanjšalo število zelenjadarskih kmetij za 10 %, pa tudi nagovoriti potrošnike z nacionalnimi smernicami zdrave prehrane, ki ima v ospredju uživanje več zelenjave, so Vrtovi panonski del projekta Sveže in zdravo. Izvajajo ga skupaj s KZ Agraria Koper in Slovenskim združenjem za integrirano pridelavo zelenjave, v njem pa sodeluje še 60 slovenskih kmetij, ki že pridelujejo zelenjavo na integrirani način.