Žetev sivke na Gajskih vrtovih v Lendavi

Na vrtovih vrh hriba za Grajsko kletjo v Lendavi je Društvo zeliščarjev Pomurja pripravilo žetev sivke. Udeleženci praktičnega prikaza žetve so se za to priložnost oblekli v zeliščarske obleke, s sabo so imeli lasten pribor za žetev in obrezovanje sivke.  

Žetev sivke je predstavil Esad Šabanović, kreator velikokrat mednarodno nagrajene blagovne znamke Natura Herbica,  državni strokovni ocenjevalec z državnim certifikatom in vrhunski mednarodni strokovnjak za zeliščne izdelke. Šabanović, specialist za sokove, sirupe, tinkture, zeliščne destilate in druge pripravke iz zelišč, sadja in žitaric, izhaja iz lastne bogate strokovne prakse vodenja razvojnega oddelka velike prehrambne industrije. Je dobitnik številnih najvidnejših mednarodnih zlatih medalj iz področja zeliščnih pripravkov, sokov in likerjev. Uvodoma je Šabanović na strokovni in praktični način prikazal strokovno in pravilno rezanje sivke ter pripravo sivke za destilacijo.

Predsednica društva zeliščarjev Pomurja Majda Robić je dejala, da na grajskih vrtovih v Lendavi gojijo okrog 55 različnih vrst in sort sivke. Za setev sivke se je društvo odločilo pred leti in sicer preko socialnega evropskega projekta, katere so preizkusili v praksi, kako uspevajo v rasti.

Večji del sivke so prinesli iz tujine, katere so poskusili v pomurskem okolju. Dejstvo je da je zemlja v Pomurju in okolje kot nalašč primerno za gojenje sivke, kar dokazujejo številna nova pomurska podjetja in izdelki iz sivke. V Društvo imajo linijo in razvijajo Natura Herbica, ki je obogatena s sivko iz grajskih vrtov v Lendavi. Društvo je doslej prejelo že štiri zlate medalje in enega mednarodnega šampiona. Potem, ko so v teh dneh sivko poželi jo bodo namenili za sušenje in destilacijo. Kaj kmalu bodo člani društva iz sivke naredili nove izdelke in sicer tesne produkte, katere bodo poslali na mednarodno ocenjevanje. Ob tej priložnosti so tudi pripravili predavanje za tiste udeležence, ki sivko in zelišča pridelujete sami ali na večjih površinah in jih uporabljate v domači kuhinji, ustvarja svojo lastno blagovno znamko in tudi za osebe, ki so vključene v večje razvojno prehranske poslovne subjekte, prav tako pa tudi za ljubitelje naravnih pripravkov.  

 

Delo Društva zeliščarjev Pomurje je raznoliko

Društvo zeliščarjev Pomurje vodi številne domače in mednarodne projekte. Med drugimi je najvidnejši projekt gRajski vrtovi, katerega so ustanovili in ga vodijo pod okriljem številnih prostovoljcev. Sofinancira ga Ministrstvo za delo družino, socialne zadeve in enake možnosti, prav tako pa v Lendavi gradijo največji zeliščni vrt v srednji Evropi pod okriljem EU socialnega sklada, Ministrstva za kmetijstvo RS, KGZS, Mestne občine Murska Sobota, Občine Lendava in s pomočjo drugih pomurskih občin  ter številnih projektnih partnerjev, pokroviteljev in strokovnjakov.  

Društvo zeliščarjev Pomurje se ukvarja z javnim izobraževanjem o zeliščih, zdravilnih rastlinah, z njihovim varovanjem in načini uporabe ter raziskovanjem različnih kmetijsko poslovnih priložnosti iz tega strokovnega področja. S sredstvi EU socialnega sklada iz grobe zaraščenosti začela reševati zgodovinsko nahajališče Grajskih vrtov v Lendavi. Tu trenutno društvo ohranja tudi naravno rastišče pomembnih pomurskih zdravilnih rastlin, proti zaraščenosti in degradiranosti pa se bori z kultiviranjem zelišč. Projekt dodatno vključujejo š okrog 10 hektarjev naravnega rastišč v okolju Natura 2000, kjer na v okoliških travnikih in gozdovih. Društvo s člani upravlja in izobražuje ter izvaja različne aktivnosti po svojem programu, vzpostavljenem preko različnih lokalnih, državnih in EU programih, katere postopoma uvaja v življenje in kateri se nanašajo na zaščito zelišč na naravnih rastiščih lokalnega pomurskega izvora, ter načinov za njihovo ohranitev, izkoreninjanje invazivnih rastlin v regiji in širše,  preprečevanjem zaraščenosti vrta gRajski Vrtovi, ki je zgodovinsko – kulturnega pomena.

Predvsem pa spodbujanja kultiviranje zelišč za širše uporabe na zaraščenih kmetijskih površinah, da bi tako odprli različne poslovne priložnosti in nove zaposlitve.      

 

 Jože Žerdin