Mlekarska zadruga Ptuj: enormni skok v odkupu mleka
Od 468 kmetov iz SV Slovenije, v večini pa iz Ptujskega območja, usmerjenih v prirejo mleka, je Mlekarska zadruga (MZ) Ptuj lani odkupila rekordnih 46,796.370 litrov mleka, kar je za 10 % več kot leto pred tem. Za letošnje leto v tej specializirani mlekarski zadrugi, ki jo vse od začetka, torej 24 let kot direktor uspešno vodi Drago Zupanič, načrtujejo okrog 45-odstotno rast odkupa. Da, prav ste prebrali: z okrog tisoč proizvajalci mleka naj bi dosegli 45-odstotno povečanje, na 70 milijov litrov odkupa mleka.
MZ Ptuj je namreč s 1. februarjem letos prevzela drugo specializirano mlekarsko zadrugo v soseščini – Pomursko mlekarsko zadrugo, z njo pa tudi blizu 430 kmetov, ki letno za prodajo zagotovijo nekaj več kot 13 milijonov litrov mleka. Od 1. aprila pa se bo tej zadrugi z mlekom pridružilo okrog 130 kmetov iz Splošne kmetijske zadruge Ljutomer-Križevci, ki prav tako na letni ravni zagotavljajo podobno količino kot Prekmurci, združeni v Pomursko mlekarsko zadrugo.
Sicer pa je bilo na današnjem 24. rednem občnem zboru v Kidričevem s strani direktorja Zupaniča potrjeno, da želi njihova zadruga s konverzijo terjatev vstopiti v lastništvo Pomurskih mlekarn, ki so od lanskega oktobra v prisilni poravnavi. Insolvenčna zakonodaja ji namreč po pozivu vseh upnikom s strani Okrožnega sodišča v Murski Soboti, ki vodi postopek prisilke, to omogoča. Tudi predsednik uprave Delavske hranilnice Jože Stegne je potrdil, da bodo kot ločitveni upnik tudi sami precej terjatev konvertirali. Zagotovo pa ne vseh, ki jih imajo oziroma so jih z odkupom od drugih bank pridobili. Teh je za dobre štiri milijone evrov. Koliko bodo vložili, se tudi na naše izrecno vprašanje ni želel opredeliti, je pa priznal, da bi radi skupaj s Ptujčani v murskosoboški mlekarni imeli prevladujoči, to je vsaj 75-odstotni lastniški delež. Hranilnico dolgoročno lastništvo v mlekarni ne zanima, je še priznal, in se bodo z leti zagotovo umaknili iz mlekarn. Če bo terjatve konvertirala samo MZ Ptuj, bodo svoj delež v odkup najprej ponudijli Ptujčanom. Potem pa….
Kmete, usmerjene v prirejo mleka skrbi nenehno padanje njene odkupne cene, kar je težava globalnega evropskega trga. Glavna razloga za to sta ukinitev mlečnih kvot, torej od 10-20 odstotno letno povečevanje prireje mleka znotraj posameznih držav, še bolj pa popolni ruski embargo na vso mleko oz. mlečne izdelke iz članic EU.
V MZ Ptuj je bila lanska povprečna odkupna cena mleka po litru 29,4 centa, januarja letos 28,5 centa, februarja pa 27,6 centa. Za marec se zaradi omenjenih dejstev na evropskem trgu napoveduje dodatno zniževanje cene mleka. Na približno 25 centov za liter. V kakšni krizi je evropski mlečni sektor, pravi Zupanič, pove tudi podatek, da je cena spot mleka (ki je na prostem trgu) od 10 do 11 centov za liter.
Najboljšim so tudi letos podelili priznanja in nagrade, pa tudi tistim članom, ki so se poslovili iz organov upravljanja. Letošnji občni zbor je bil namreč volilni, zato so izvolili 15 novih članov UO in njihovih namestnikov, prav tako pa tudi drugih odborov. Dosedanji predsednik in ustanovni član Ivan Pintarič, ki je bil ves čas v organih zadurge (zadnja dva mandata predsednik, zadnje tri podpredsednik, pred tem predsednik nadzornega odbora), se je poslovil. Svojega naslednika bo dobil na prvi seji novoizvoljenega UO, ko bodo predsednika člani tega odbora volili med sabo.