Oktobra cenejši kmetijski pridelki in inputi v kmetijstvo
Po najnovejših podatkih državne statistike (Statistični urad Republike Slovenije), ki se nanašajo na oktober 2020, so bile odkupne cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih oktobra letos kar za 5,9 % nižje kot v oktobru 2019. Skupna vednost odkupljenih kmetijskih pridelkov pa je bila zahvaljujoč količinsko dobri letini v oktobru 2020 le za 1,3 % nižja kot leto dni nazaj, a za 9,8 % višja kot v septembru 2020.
Cene rastlinskih pridelkov so bile v povprečju v enem letu nižje za 4,6 %, živali in živalski proizvodi pa v povprečju nižji kar za 7,4 %.
Krompir cenejši skoraj za 40 %
Občutno nižje kot v oktobru 2019 so bile cene krompirja (v povprečju kar za 38,6 %). Nižje so bile tudi cene sadja in zelenjadnic. Višje pa so bile cene sadik in cvetja (v povprečju za 7,9 %), vina (3,0 %), žit (1,9 %) in industrijskih rastlin (2,6 %).
Cene živali za zakol pa so bile med oktobrom letos in oktobrom lani v povprečju za 7,5 % nižje. Najbolj so se znižale cene prašičev, nižje pa so bile tudi cene goveda in perutnine,
Odkupna cene živalskih proizvodov pa so bile v tem času v povprečju nižje za 7,3 %, mleka za 6,2 % in jajc za 5,2 %.
Poljedelstvo, sadjarstvo, živinoreja
Kot smo že povedali, je bila zaradi količinsko dobre letine skupna vrednost odkupljenih pridelkov v skupini poljedelstvo za kar 14,7 % višja kot v oktobru 2019.
Najbolj je poskočila skupna vrednost odkupljenih industrijskih rastlin, saj je bilo oktobra letos količinsko in vrednostno odkupljenega več hmelja in več oljne ogrščice kot v tem času lani. Skupna vrednost odkupljenega krompirja je bila zaradi večje količine višja za 13,7 %; kot smo že dejali, pa povprečna odkupna cena precej nižja kot pred enim letom. Vrednost odkupljenih zelenjadnic je bila za 0,6 % višja, vrednost odkupljenih žit pa za 0,6 % nižja.
Vrednost odkupljenih pridelkov iz skupine sadjarstvo in vinogradništvo je bila za 3,4 % nižja kot oktobra lani, vrednost odkupljenega sadja višja za 49,3 %, vrednost odkupljenega grozdja za predelavo pa nižja za 20,1 %. V primerjavi z letom prej je bila sicer odkupljena manjša količina grozdja, v povprečju nižje pa so bile tudi odkupne cene.
Vrednost odkupljenih pridelkov iz skupine živinoreja je bila za 7,3 % nižja kot v oktobru 2019. Deloma zato, ker je bila odkupljena manjša količina živine in živalskih proizvodov, deloma zato, ker so bile tudi cene v povprečju nižje. Tudi ostale vrednosti odkupa so bile nižje: perutnine za 14,8 %, živine za 7,1 %, mleka za 4,0 % in jajc za 4,0 %.
Inputi v kmetijstvu
Znižale pa so se tudi cene kmetijskih repromaterialov in storitev v kmetijstvu.
V enem letu so bile te v povprečju nižje za 2,4 %, na mesečni ravni med oktobrom in septembrom 2020 pa nižje za 0,3 %.
Najbolj so se v enem letu znižale cene proizvodov in storitev za tekočo porabo v kmetijstvu, in sicer za 4,6 %. Najbolj, za okrog 6 % so se glede na prejšnji mesec znižale cene dušičnih in NPK gnojil, cene ostalih gnojil pa so ostale na ravni prejšnjega meseca.
V tem času so bile nekoliko višje cene v skupini energije in maziva, v skupini krmila pa se v oktobru 2020 na mesečni ravni v povprečju niso spremenile. Zvišale so se le cene žit in drugih proizvodov, medtem ko so cene močnih krmil ostale nespremenjene.
Dvignile so se tudi cene proizvodov in storitev za investicije v kmetijstvu (za 0,2 % na mesečni oziroma 2,1 % na letni ravni), enako opreme in zgradb ter opreme oz. kmetijske mehanizacije.
Glede na povprečje v letu 2015 so bile lani oktobra cene energentov in gnojil občutno nižje, vseh ostalih inputov pa višje.
|
TABELA: Gibanje cen inputov v kmetijstvu, Slovenija, 2015 ter oktober 2019 in oktober 2020 (Vir: SURS)