V kašče naj bi spravili do 40.000 ton letine 2022
Po odločitvi Vlade RS z začetka julija, da bo odkupila vso pšenico, pridelavo v Sloveniji, in bi s tem kmetom zagotovila jasnega kupca in stabilno ceno, je po prejemu njenega sklepa Zavod za blagovne rezerve Republike Slovenije (Zavod) 19. julija na portalu Javnih naročil objavil razpis za razširjen odkup pšenice, primerno za človeško prehrano za blagovne rezerve. Ker gre tudi za evropsko javno naročilo, je bil razpis objavljen tudi v Uradni list EU. Razpis je objavljen do 16. avgusta.
Sestavljen je iz dveh sklopov: dobavo do 14.000 ton pšenice letine 2022 za obnovitev zalog v skladiščih, ki so v lasti oziroma upravljanju Zavoda; in obveznost skladiščenja do 26.000 ton pri dobaviteljih oziroma ponudnikih na območju Slovenije.
Ocenjena skupna vrednost naročila brez davka na dodano vrednost je nekaj več kot 12,4 milijona evrov: 4,2 milijona za prvi in nekaj več kot 8,2 milijona za drugi sklop. To pomeni, da je pričakovana vrednost tone pšenice 300 oziroma 315 evrov.
V državnih in zasebnih kaščah
V razpisu so določeni kakovostni parametri, s katerimi želi Zavod zagotoviti ustrezno kakovost pšenice, to je med drugim najmanj 11,5 % beljakovin. Ponujena količina v prvem sklopu ne sme biti manjša od 100 ton, v drugem ne 500 ton.
Trajanje prvega sklopa naročila je tri mesece, drugega 15 mesecih z možnostjo podaljšanja za največ eno leto. Z razpisom bodo izbrali ponudnika ali več njih z najugodnejšimi ponudbami.
Z drugim sklopom razpisa naj bi država svoje blagovne rezerve krušne pšenice povečale za več kot tretjino. Zaradi vojnih žarišč, pretrganih blagovnih tokov in slabše letine pa naj bi na ta način dodatno okrepila njeno prehransko varnost.
Že ob najavi namere vlade so kmečke organizacije, pa tudi stroka opozarjali, da je to za letošnjo žetev prepozna in na trgu pri oblikovanju odkupne cene povzroča dodatno zmedo. Žetev je bila namreč tedaj že v teku, odkupovalci kot skrbni gospodarji pa so takrat že imeli sklenjene pogodbe z mlini in drugimi končnimi kupci. Menili so, da bi bil model kvečjemu sprejemljiv za žetev prihodnje leto. Pred tem pa da bi se bilo potrebno dogovoriti o čim več podrobnostih oziroma odgovoriti na številna vprašanja.
Potencialni prijavitelji so zadržani
Po objavi razpisa smo se pogovarjali s številnimi odkupovalci pšenice, tudi takšnimi, ki so v preteklosti pšenico za blagovne rezerve s svojih odkupov že dobavljali. Z imeni se nočejo izpostavljati, pravijo pa, da pšenice v svojih skladiščih več nimajo, ali pa je ta bila že pred tem prodana. In to po precej višji ceni, kot zanjo ponuja Zavod.
Pravijo še, da gre za zelo zahteven razpis in sploh prvi te vrste, ko morajo bodoči prijavitelji predložiti drage bančne garancije za resnost ponudbe in dobro izvedbo, enako zahtevanih nizkih cen za blago in druge stroške. Še tisti odkupovalci, ki so v preteklosti za blagovne rezerve že dobavljali pšenico iz svojih količin, ali pa so jo za ta namen uvažali iz tujine, razmišljajo, ali bi se nanj sploh prijavili.
Ker je večina naših odkupovalcev že pred žetvijo imela znanega končnega kupca za njihove količine, je »proste«, v Sloveniji pridelane, morda le za nekaj tisoč ton.