Kmečki zavarovanci še z enim novim obveznim prispevkom
Prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje je postal obvezni zdravstveni prispevek.
S 1. januarjem letos je na področju zdravstvenega zavarovanja oseb prišlo do sprememb. Ukinilo se je namreč dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga nadomestil obvezni zdravstveni prispevek (OZP). Ta na mesečni ravni za leto 2024 znaša 35 evrov.
Zavezanci za plačilo novega mesečnega prispevka so tudi samostojni zavezanci – kmetje oziroma kmečki zavarovanci in po njih zavarovani družinski člani. To plačilo ni mogoče odpisati, odložiti, plačati po obrokih ali prenesti na druge fizične ali pravne osebe; za čas, ko ga ne plačamo in presežemo limitirani dolg, pa smo ob pravice iz zdravstvenega zavarovanja.
Za zaposlene pri delodajalcih, upokojence ali prejemnike nadomestil iz obveznega socialnega zavarovanja se bo OZP pri ustreznih inštitucijah pred osebnimi izplačili avtomatično odtegnil od plače, nadomestila plače, pokojnine, starševskega nadomestila ali nadomestila za brezposelnost; ostali (tudi kmetje) pa bodo morali za to plačilo vsak mesec seči v žep.
Med redkimi izjemami tudi zaporniki in begunci
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je bilo prostovoljno. Tisti, ki so koristili zdravstvene storitve, zdravila ali medicinske pripomočke, a niso bili dopolnilno zavarovani, so omenjeno doplačevali. Kot že ime pove, pa je novi zdravstveni prispevek »obvezen« za vse kategorije, razen med drugim za trajne prejemnike socialne pomoči, rejnike, vojne veterane in vojne invalide, begunce ter pripornike in zapornike, za katere OZP plačuje država iz svojega proračuna. Ti so bili na ta način, torej dopolnilno zdravstveno zavarovani že doslej.
OZP plačujejo tudi vsi kmečki zavarovanci, ki so obvezno vključeni v sistem socialnih zavarovanj; tisti, ki so se v to vključili prostovoljno; in tisti, ki so na ta način samo zdravstveno zavarovani.
Trajnik le za OZP prek ZZZS
Kot piše Urška Ahlin Ganziti iz KGZS v najnovejši številki zborničnega glasila Zelena dežela, bo kmečkim zavarovancem OZP obračunan v okviru mesečnih prispevkov za socialna zavarovanja (OPSVK) in se jim je s februarjem skupni prispevek povišal za znesek OZP. V tekočem mesecu se OZP namreč plačuje za pretekli mesec. Tisti, ki pa so prek nosilcev kmečkih zavarovanj samo zdravstveno zavarovani in niso zavezanci do plačila OPSVK, pa jim znesek z odločbo do 30. aprila tekočega leta za preteklo leto izda Finančna uprava Republike Slovenije (FURS) z izračunano akontacije dohodnine od katastrskega dohodka kmetijskih in gozdnih zemljišč. Ti bodo od FURS za OZP mesečno prejemali predizpolnjeni univerzalni plačili nalog (UPN) ali po domače položnico. Za plačilo premije za OZP bodo kmečki zavarovanci zavezani tudi za čas, ko bodo deležni prejemkov iz naslova obveznega socialnega zavarovanja.
Vsem samoplačnikom zdravstvenih prispevkov pa UPN za OZP (ali pa je ta vštet v znesek prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje), pošilja Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). S slednjega naslova ga dobijo tudi tisti, ki so po kmečkih zavarovancih zdravstveno zavarovani kot družinski člani (zakonci). Ti si lahko plačilo pri svoji banki uredijo tudi prek t.i. »trajnika« ali prek e-računa; plačila FURS-u za OPSVK pa prek trajnika niso mogoča.
Z direktno obremenitvijo (trajnikom) se lahko FURS-u plačajo le obveznosti določene z informativnim izračunom dohodnine, ne pa tudi prispevki in ostale davčne obveznosti. Trajnik se v tem primeru odpre na način, da je zavezanec tej inštituciji dal soglasje preko eDavkov oziroma je na ta način prijavljen v sistem elektronskega vročanja.
Zdravstvene pravice niso samoumevne
Na ZZZS so nam pojasnili, da več kot 99 % vseh prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje za njih še naprej pobira FURS, to velja tudi za OZP, in sicer na podlagi obračunov davčnega odtegljaja (REK obrazci) ter na podlagi obračunov prispevkov za socialno varnost za samostojne zavezance za prispevke (OPSV obrazci). Zavod pobira prispevke za obvezno zdravstveno zavarovanje in OZP le za samoplačnike.
Novi obvezni zdravstveni prispevek (OZP) je del prispevkov obveznih zdravstvenih zavarovanj in bo v primeru neplačila nastal dolg iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Če mesečne premije za obvezno zdravstveno zavarovanje in OZP ne bodo plačane, se bodo pravice iz tega naslova v primeru, če znesek dolga preseže določeni limit (februarja je bil 161,91 evra), zadržale. V tem primeru dolžniki in po njih zavarovani družinski člani koristijo samo storitve nujne medicinske pomoči in nujnega zdravljenja, druge storitve si bodo tedaj morali zagotoviti z lastnimi sredstvi. Ko bo dolg do FURS ali ZZZS poravnan, se jim plačila povrnejo.