Ples najboljših oračev na svetu se je začel
Minulo soboto popoldne so po programu 69. Svetovnega prvenstva v oranju, ki poteka pod okriljem WPO (Svetovne organizacije oračev) v drugem največjem mestu v Estoniji, v Tartu, štartali najboljši orači na svetu. Že naslednji dan so ekipe iz 24 držav, kolikor jih na tem tekmovanju sodeluje letos, imele možnost spoznati in si ogledati največjo farmo krav molznic s kar 1500 živalmi, kjer v enem dnevu namolzejo za štiri tovorne cisterne mleka. V nadaljevanju pa je sledil še ogled najstarejšega kmetijskega muzeja na prostem, ki slovi po izjemni kulturni, zgodovinski in naravni dediščini. Izlet po Estoniji se je zaključil v kobilarni, kjer so orači in člani njihovih ekip spoznavali severne pasme konj.
Kot nam je iz severa Evrope sporočil Marjan Kardinar, slovenski član WPO, je Estonija z 1,3 milijona prebivalcev prepoznavna po prodorni in razvoju odprta država, kar se čuti na vsakem koraku. »Ljudje so prijazni in zelo komunikativni. Velike in prostrane kmetijske površine pa nudijo poljedelsko proizvodnjo, povezano z živinorejo in gozdarstvom.«
Kot pojasnjuje, je lokacija dogajanja oračev na najvišji ravni v mestu Tartu v univerzitetnem okolju, kjer so združena vsa dogajanja tekmovanja, sestanki in prenočišče z zagotovljeno prehrano v veliki dvorani športnega centra.
Ekipa slovenskih oračev z Igorjem Patetom, ki bo oral v konkurenci obračalnih plugov in Matejem Sinicem s plugi krajniki, se je na pot tudi letošnjega prizorišča tekmovanja odpravila z avtodomom donatorja Adria Mobil iz Novega mesta; znaten delež sredstev za pokrivanje stroškov pa je tudi letos primaknila država oziroma Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Republike Slovenije, pa tudi številni sponzorji in donatorji. V odpravi, v kateri so prevozili skoraj 2.500 kilometrov, sta bila tudi pomočnika, Patetov, Boštjan Bobnar in Sinicev, Jože Sinic.
Že od minulega petka sta na prizorišču tekmovanja tudi Prekmurec Marjan Kardinar, član svetovne organizacije oračev iz Slovenije, in prvič v vlogi mednarodnega sodnika na tovrstnem tekmovanju Luka Novak iz Dolenjske.
Kardinar pravi, da so se uradni treningi oračev začeli ta ponedeljek in bodo potekali ves teden; sicer pa se tudi vse druge priprave na letošnje najpomembnejše tekmovanje oračev, ki bo potekalo ta konec tedna, uspešno zaključujejo. »Vremenski pogoji so zelo zanimivi oziroma je vreme zelo nestabilno, kar pomeni, da lahko dežuje in že v naslednjem trenutku posije sonce. Seveda pa tako vreme zelo otežuje pogoje treninga in tudi vpliva na nesigurnost priprave oračev na svetovno tekmo, ki bo v petek in sobota na zemljiščih v okolici Tartuja,« še pojasnjuje sogovornik.
Kot smo omenili, so v Estonijo pripotovali tekmovalci iz 24 držav, 44 jih je skupaj, in skoraj vsi so s sabo pripeljali tudi svoje traktorje in pluge, kar jim seveda zagotavlja določeno prednost v samem tekmovanju, s svojima traktorjema in plugoma bosta orala tudi Pate in Sinic. V petek bo uradno tekmovanje v oranju na strnišču, naslednji dan pa na ledini.
Za Igorja Pateta bo letošnjo tekmovanje še posebej pomembno, saj je predlani prav on Sloveniji prvič prioral medaljo, bronasto v skupnem seštevku, lani pa kar dve bronasti – na ledini in v skupnem seštevku. Doslej najvišji uvrstitvi Mateja Sinica sta dvakrat četrti mesti, na ledini in v skupnem seštevku leta 2014 v Franciji. Pate letos na najvišjem nivoju orje že 15., Sinic pa 5.
»Včeraj in danes je potekal sestanek vseh držav članic WPO, danes bo tudi tradicionalna predstavite države gostiteljice naslednjega svetovnega tekmovanja, to je Češka, ki bo tekmovanje izvedla v okolici Prage. Čez dve leti, leta 2026 pa je gostiteljica svetovnega prvenstva oračev Hrvaška in tekmovanje bo v Osijeku. Žal leta 2027 Slovenija ne bo organizator najprestižnejše kmetijske prireditve na svetu, za kar je bila nominirana vrsto let, in to zaradi že znane odpovedi podpore države,« je spomnil Marjan Kardinar, ki je dodal še, da se v sredo na prizorišču v Estoniji po programu nadaljujejo sestanki sodnikov in prostovoljcev za globinomerje in čuvaje parcel. »Vedno pa se pred začetkom tekmovanja opravi tudi tradicionalno srečanje v cerkvi. Slavnostna otvoritev je na predvečer začetka svetovnega tekmovanja, v četrtek.«
Med nekaj deset tisoč obiskovalci, ki si po izkušnjah prejšnjih let ogleda tekmovanje, naj bi bili tudi Slovenci, saj je napovedani obisk navijačev iz Prekmurja.