Kroški brod kot vezni med Prekmurjem s Prlekijo, pa tudi turistična zanimivost

21 julija, 2020
0
0

Velikokrat zapisano, da reka Mura ne ločuje, pač pa povezuje živelj z obeh bregov, simbolično potrjuje tudi delujoči brod pri Krogu pri Murski Soboti oziroma na drugem, desnem bregu reke pri Vučji vasi.

Za premagovanje tega največjega pomurskega vodotoka v tem delu pokrajine so ga domačini prvega zgradili pred prvo svetovno vojno in je med redkimi, ki se je ohranil vse do danes, zato je zanimiv in privlačen tudi kot turistična atrakcija.

Tudi kroški brod je bil v tem času večkrat obnovljen, nazadnje lani z novim podestom iz masivnega lesa, novo zaščitno ograjo, brodarsko utico ter drugimi novostmi. Sedaj je nosilnost broda 12 ton, z njim pa se lahko hkrati čez Muro z enega na drugi breg prepelje 50 ljudi.

Brodar na kroškem brodu je Ciril Miholič iz Kroga. Vesel je, da je brodar. Ves čas je z naravo, reko Muro in zanimivimi obiskovalci ter izletniki, ki se želijo popeljati s brodom. Pravi, da je vožnja z brodom za slehernega pravo doživetje.

Ciril Miholič na obnovljenem brodu. Ciril Miholič na obnovljenem brodu.

Sicer pa brod največ uporabljajo kmetje in lastniki gozdov iz Kroga in okolice pri spravilu drv za zimsko kurjavo z drugega, prleškega konca, kjer imajo obrečne gozdove. Kroški brod vozi vsak dan v tednu od 10. ure, največ voženj pa je v ob koncu tedna. Cena za prevoz motornega vozila in traktorja je tri evre, za kolesarje in pešce pa plačilo znaša 1 evro.

Veliko krat ob sušnih poletnih mesecih se zgodi, da je vodostaj reke nizek, zato brod ne more voziti.

Kot je znano, je brod narejen iz dveh velikih plitvih železnih čolnov ali kumpov, ki sta kot nosilna vzporedno postavljena na reko. Na njih je velik leseni povezovalni ali nosilni ograjeni podest, nekateri mu pravijo tudi ploščad, na katerem se pelje želeno. Brod je z obesno  vrvjo pripet na močno jekleno vrv, ki je razpeta čez oba bregova reke.  Vodni tok s pomočjo škripca in usmerjanje toka brodarja s pomočjo velikega, na brod nameščenega vesla omogoča njegovo premikanje po gladini reke iz enega na njen drugi breg.

Med Prekmurjem in Prlekijo vozi troje brodov: ob že omenjenem pri Krogu, še pri Ižakovcih in Melincih v Občini Beltinci. En pa še pri Sladkem Vrh v Občini Šentilj.